Adınızı İnternetten, Arama Motorlarından Silmek İçin Ne Yapmalısınız

Kendinizi arama motorlarından silmek için ne yapmalısınız? Başta google olmak üzere arama motorları, bilgiye erişmek anlamına hayatımızın vazgeçilmez konumundalar. Gerek mobilden gerek masaüstü veya laptop bilgisayar dan yaptığımız her aramayı, bu arama motorlarını kullanarak yapıyoruz. Hatta bazen bunların olmadığı dönemleri hatırlamak bile oldukça zor geliyor. Gerçekten de devasa bir kütüphane nin parmaklarınızın ucunda olduğunu bilmenin konforu pek az şeyde var.

Şüphesiz günümüzde arama motorları yalnızca kültürel bilgiye erişim için kullanıyor. Aynı zamanda kişisel bilgilere erişmek için de başvurulan en değerli bilgi aracı durumunda. Bizler bir bilgilerimizi paylaşma sacda arama motorları bize ait. Verileri bir şekilde çekerek kendi bünyesinde listelenmesini sağlayabiliyor ki bu da onları hem çok çekici hem de vazgeçilmez kılıyor. Fakat bazen burada bulunan bilgilerden rahatsız olduğumuz olabiliyor işte bu noktada bu bilgilerin silinmesini istiyoruz ama bunun nasıl yapmamız gerektiği konusunda tam anlamıyla bilgi sahibi değiliz.

adinizi internetten arama motorlarindan silmek icin ne yapmalisiniz 150x150 Adınızı İnternetten, Arama Motorlarından Silmek İçin Ne YapmalısınızBunun için ilk olarak arama motorlarının türkiye’deki temsilciliklerine internet üzerinden yazılı olarak başvurmanız gerekiyor. Ancak büyük ihtimalle sizi hangi web sitesinde içeriğiniz varsa onlarla iletişime geçerek bilgilerinizi sildirme önerecek ve devamında zaten bir süre sonra yapılacak aramalarda çıkmayacağını belirtecektir. Normalde arama motorları suç niteliğinde olan ve zarar veren içerikleri kaldırır. Buna unutulma hakkı denir. Tabi bunun için elinizde mahkeme kararı varsa bu husus süreci hızlandıracaktır.

Bunun için başvuracağınız mahkeme sulh ceza mahkemesi dir. Mahkeme, duruşma yapmadan sadece dosyayı inceleyerek 3 gün içinde talebinize gerekli kararı verir. Şayet elinizde mahkeme kararı yoksa ve kişisel verilerinizin arama motorlarında paylaşılmasını istemiyorsanız. Arama motoru aleyhine kişisel bilgilerinizin izniniz dışında kullanıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu suç duyurusunu da fiili veya faili öğrendikten sonra 6 ay içerisinde suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliği ne veya suçun işlendiği yerden sorumlu cumhuriyet başsavcılığına yazılı olarak bildirmelisiniz.

Diyelim ki suç duyurusunda bulununuz ama buna rağmen arama motoru kişisel verilerinizi kaldırmadı. Sizde bu hukuka aykırı eylem nedeniyle zarar gördünüz işte elinize mis gibi bir tazminat davası açma fırsatı geçti. Geçti geçmesine de davayı nerede ve ne zaman açacaksınız? Tabi arama motorunun türkiye temsilciliğinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde. Unutmayın bu davayı fiili ve faili, yani suçu ve yapan öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl içerisinde her halükârda ysa olayın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl içerisinde açmalısınız.

Bu şekilde bir davayı açarken dikkat etmeniz gereken husus şu olmalıdır, günümüzde örneğin google bünyesinde birçok farklı oluşumu barındırıyor ve siz onlardan hangisine üye olursanız olun bir şekilde üyelik sözleşmesini imzalamak durumunda kalıyorsunuz, işte o sözleşmenin içerisinde bilgilerinizin arama motorlarında kullanılacağına dair. Iznik kendi elinizle veriyorsunuz haliyle bu sözleşme arama motoru şirketini size karşı haklı duruma geçirmiş oluyor. Bu sebeple imzaladınız her sözleşmeye dikkat edin ve mesela google dan para kazanacağım derken bir de zarara uğramayın.

Yorum Yaz

+ 18 = 24