Adli Sicil Kaydı Ne Zaman Silinir?

Adli sicil kaydı ne zaman silinir? Hapis cezası ve para cezası başımıza gelmesini hiç ön görmediğimiz hatta ceza aldığımıza da nasıl olduğunu anlamadığımız özgürlüğümüzü kısıtlayan durumlardır. Gerçekten de aracınızla seyrederken bir anlık dikkatsizlik ile kazaya sebebiyet vere bildiğiniz gibi bir şey olmaz dediğiniz bir eylem neticesinde bir anda kendinizi hakim karşısında devamında da demir parmaklıklar arkasında bulabilirsiniz. Tabi her suç beraberinde verilecek ceza ve o ceza anında hem adli sicile yani sabıka kaydına işlenmesi hem de adli arşive işlenmesi anlamına geliyor.

Malum ve yapacağımız iş başvurularında bizden talep edilen adli sicil kaydında sabıkamız olduğunda kolay, kolay kimsenin bizi istihdam etmeyeceğini varsayarsak adli kaydınızın temiz olması veya ne zaman ve hangi şartlarda silineceğini bilmemiz oldukça ama oldukça önem arz ediyor. Sorunuza dönecek olursak eğer size bir ceza verildiyse yani hapis cezası, denetimli serbestlik, health gibi yani hükmün açıklanmasının geri bırakılması, koşullu salıverme veya adli para cezası aldıysanız ve buna ilişkin infazını tamamlandı ise sicil kaydınız bu infazın tamamlanmasıyla birlikte kendiliğinden silinir.

Tabi siz yine de işinizi şansa bırakmayın. Bunun yerine Adalet Bakanlığı, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak infazını tamamladınız ve gerekli şartlar oluştuğu için adresinizin silinmesini talep edin ve PTT yoluyla iadeli taahhütlü gönderin bu süreci bir örnek üzerinden anlatacak olursak şöyle diyebiliriz, diyelim ki bir suça karıştınız ve yargılama sonucunda size 7/6/2011 yılında 8 yıl hapis cezası verildi. Adli sicil kaydınız tam 8 yıl sonra yani 07.06.2019 yılında silinecektir.

Buradan ne anlıyoruz? Adli sicil kaydınızın kesinleşmiş cezanın bitmesinden hemen sonra silindiğini ancak eğer aldığınız ceza para cezası yasa adli sicil kaydınız, cezai ödediğiniz tarihte silinir. Bunların haricinde etkin pişmanlık halinde veya ceza zaman aşımına uğradığında sicil kaydı silinir bir de elbette kişi öldüğünde veya genel af çıktığında da adli sicil kaydı temize çekilir. Peki ya arşiv kaydı, o ne zaman silinecek biliyor musunuz? Bazı durumlarda sicil kaydı silindikten 5 yıl sonra bazen 15 yıl sonra bazen de 30 yıl sonra siliniyor.

adli sicil kaydi ne zaman silinir 300x169 Adli Sicil Kaydı Ne Zaman Silinir?

Yorum Yaz

− 6 = 3