Aldığım araç ayıplı çıktı Ne yapmalıyım?

Aldığım araç ayıplı çıktı. Ne yapmalıyım? Çok memnunum, ihtiyaçtan satıyorum. Değişensiz orjinal bir kaç parça boya var? Sadece etek 6 boyalı çocuk olduğu için bu yetmiyor orjinal kilometrede. Evet bu cümleleri duyuyorsanız veya okuyorsanız, sizde ikinci el bir araç almanın dayanılmaz cazibesi ile mecburiyeti arasındaki o kalın çizginin tam üstündesiniz demektir.

Kim bilir belki tam şu anda ya bir otomobil satış sitesinde ya da bir oto galeride elinizi kolunuzu yetmedi. Tüm paranızı kaptırmak üzeresiniz. Gerçekten de ikinci el araç almak bir nevi kumar oynamak gibi. O halde şartlar ne olursa olsun eğer ikinci el bir araç alıyorsanız. Muhakkak ekspertiz raporu alın. Satıcı kendisi aldıysa bile siz yine de alın yetmedi.

Araç satış sözleşmesi düzenleyen ve satıcının belirttiği tüm özelliklerin sözleşmede yer almasını sağlayan, yani her türlü kendinizi güvenceye almaya çalışın. Buna rağmen velev ki satın aldığınız araçta alışveriş esnasında size söylenmeyen bir ayıp olduğunu öğrendiniz. İşte buna gizli ayıp denir. Gizli ayıp kişinin çıplak gözle göremeyeceği sonradan ortaya çıkabilen her türlü kusur.

Eminim bu durum bazılarının başına geldi ve durumu öğrenir öğrenmez. Hemen akabinde satıcıyı aradığınız değil mi? Sonuç mu? Yüzde 99 hüsran oysa karalar bağlamaya gerek yok. Zira bu konuda belli haklarınız var ancak haklarından yararlanabilmek için ayıbı öğrenir öğrenmez durumu satıcıya yazılı şekilde bildirin. Bakın bu mailde olur.

aldigim arac ayipli cikti ne yapmaliyim 150x150 Aldığım araç ayıplı çıktı Ne yapmalıyım?İhtarnamede mesajda ama mutlaka yazılı olmasına dikkat edin. Zira sonradan ispat için işinize yarayacaktır. Gelelim ne tür haklarım olduğuna dilerseniz sözleşmeden dönüp. Aracı iade ederek paranızı geri alabilirsiniz ki bu durumda satıcı da eğer aracı kullandıysanız yıpranma yani amortismana ilişkin sizden bir ücret kesintisi yapabilir. Dilerseniz araçtaki ayıbın ne kadar gidilebileceğini öğrendikten sonra o kadar parayı iade etmesini talep edebilirsiniz.

Son olarak aracın eşdeğeri başka bir araçla değiştirilmesini de talep edebilirsiniz. Satıcı, eğer bu 3 yolla da gelmiyorsa zaten sonunuz ya aracı şahsi kullanım için aldıysanız tüketici mahkemesi. Ya da ticari amaçlı aldıysanız ticaret mahkemesi olacaktır. bir noktanın altını önemle çizmek istiyorum. Kolay fark edilebilir. bir ayıp varsa 30 gün içinde bildirmezse niz kabul etmiş sayılırsınız.

Eğer gizli bir ayıp varsa da derhal satıcıya bildirmelisiniz. Unutmayın, gizli ayıplarda zamanaşımı 2 yıldır yani aracı aldıktan 2 yıl sonra siz satıcıya dönüp araçta gizli ayıp var diyemezsiniz. Tek bir farkla eğer araç satarken o ayıp hileyle saklanmış sa. Veya ortada karşı tarafın ağır kusuru varsa işte o zaman zaman aşımı ortadan kalkar.

 

Yorum Yaz

42 − 33 =