Alkollü Araç Kullanmaktan Ehliyete El Koyulursa Ne Yapmak Gerekir?

Alkollü Araç Kullanmaktan Ehliyete El Koyulursa Ne Yapmak Gerekir?

Alkol nedeniyle ehliyetine el koymasının ardından süreç nasıl işler?

Bu soru aklıma merhum Levent Kırca’nın efsane haline gelmiş sarhoş sürücü tiplemesi geliyor. Sahiden de yurdum insanı müthiş analiz etmişti. Sorunuza dönecek olursak, evvela kaçıncı kez alkollü şekilde araç kullandınız?

Sorusuna cevap vermek gerekiyor. Eğer sürücü alkolmetre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa ilkinde para cezası ile cezalandırılır. Aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesine sadece 6 ay süreyle el konur. Eğer aynı suçu yeniden işlerse yine para cezası verilir ve aracı da trafikten men edilir.

Ama bu kez Altay’la kurtaramaz ve sürücü belgesi 2 yıl, yani 730 gün süreyle emniyetin tozlu raflarında bekletilir. Peki yılmaz sürücümüz? Üçüncü kez alkollü olarak araç kullandığımda ne olur? Tabi ki öncelikle para cezası kesilir. Aynı anda aracı trafikten men edilir ve bu sefer sürücü belgesine tam tamına 5 yıl süreyle kurum tarafından el konulur.

alkollu arac kullanmaktan ehliyete el koyulursa ne yapmak gerekir 150x150 Alkollü Araç Kullanmaktan Ehliyete El Koyulursa Ne Yapmak Gerekir?Ayrıca 6 aydan az olmamak kaydıyla hafif hapis cezası verilir. Ehliyetleri 5 yıl süreyle geri alınan sürücüler, 5 yılın sonunda psikoz teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında durumları uygunsa. Ehliyetlerine yeniden kavuşuyorlar. Diyelim ki alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeniz geri alındı ve cezai süre doldu.

Buradan itibaren yapmanız gereken sürücü belgenizi el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne dilekçe ile başvurmak tabi ki hakkınızda trafik kurallarına aykırılıktan dolayı verilen trafik cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren borcu yoktur belgesini de ekleyerek bunları yapmanız halinde size. Sürücü belgenizi bir daha trafik canavarı olabilme ihtimaliniz için size geri verirler.

Yorum Yaz

82 − 81 =