Anlaşmalı Boşanma Nedir Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma nedir?

Anlaşamayan çiftlerin evli iken anlaştıkları son nokta sahiden de anlaşmalı boşanma evlenme kurumunun tersine işlemesi gibidir. Taraflar yine birlikte evet demek üzere buluşmuştur. Ama bu kez belediye memurunun huzurunda değil hakim karşısında tek var. Bu kez gelip edecek olmanızdır için parodi kısmı bir tarafa anlaşmalı boşanmada çiftler genelde haber bültenlerinden aşina olduğumuz şiddetli geçimsizlik gibi bir gerekçe ile ortak protokol hazırlarlar.

Tabii vefat eden anne babadan kalan maaşı alabilmek için danışıklı şekilde boşanan çiftleri bu kategoriye sokmuyorum. Neyse hazırlanan protokolde boşanma gerekçesi nafaka talebi, ortak malların durumu, çocukların velayeti tazminat durumu, oturulan evin durumu gibi tüm unsurlar dikkatlice ve eksiksiz şekilde yazılır. Taraflar bunu birlikte imzalar ve hemen adliye başvurup yaklaşık 300 lira gibi bir harç ödendikten sonra açılacak dava sayesinde hakimin huzuruna çıkarlar.

Burada bir husus çok önemli anlaşmalı boşanmak için hakim, 2 tarafın da o anda duruşmada hazır bulunmasını ister ki, protokolde geçen hususları birlikte kabul etmediğinizi teyit edebilirsin. Her şey tıkır tıkır işlerse, yani taraflardan birisi arıza çıkarmazsa hakim anlaşmalı şekilde boşanmanın hükmedecektir. İşte bu kadar basit diyecektim ki şu noktayı atlamamak lazım, anlaşmalı boşanmak için en az bir yıllık evli olmanız gerekiyor. Bu ne demek? Evliliğiniz bir yıldan daha az süreli ise anlaşmalı boşanacağını demek.
anlasmali bosanma nedir sartlari neler 300x143 Anlaşmalı Boşanma Nedir Şartları Nelerdir?

Peki böyle bir durumda ne yapılabilir?

Taraflardan birisi mahkemeye başvurup boşanma davası açacak. 2 tarafta ilk celsede sanki aralarında protokol varmış gibi az bildiği edecek ve böylece bir evliliğin daha sonuna gelmiş olacağız. Birkaç bilgi notu da eklemek gerekirse. Anlaşmalı boşanmalarda mahkeme genelde bir ay içerisinde olacak şekilde duruşma günü verir.

Birde benden size tavsiye hakimin kararını açıkladı ana kadar protokole çok güvenmeyin çünkü eşiniz yani eski eşiniz olmasını istediğiniz kişi eğer duruşma esnasında hakim bey valla ben eşimi çok seviyorum. bir anlık gaflete bunu imzaladım derse anlaşma falan güme gider ve durum çekişmeli boşanmaya döner.

Yorum Yaz

7 + 3 =