Arabuluculuk Nedir?

Merhaba ben arabulucu avukat özlem şentürk, uğur, sizlere son yıllarda adını sıkça duyduğunuz arabuluculuk müessesesi hakkında bilgi vereceğim. Arabuluculuk alternatif çözüm yöntemlerinden biri olarak dünya da çok eski çağlardan bu yana uygulanmakta olup ülkemizde 2012 yılında kabul edilen, 2.013 yılında yürürlüğe giren 6325 sayılı yasa ile uygulanmaya başlanmıştır. Arabuluculuk, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebildikleri özel hukuk uyuşmazlıklarından kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü amacıyla.

Tarafsız bir üçüncü kişinin katılımıyla sağlanan müzakerelerden ibarettir. Arabulucu bir takım sistematik yöntemler uygulamak suretiyle tarafları bir araya getirmekte, taraflar arasında en iyi iletişim kurarak en iyi çözüm bulmalarını sağlamaktadır. Taraflar arabuluculuk yoluna dava açmadan önce veya dava aşamasında başvurabilirler. Ancak ülkemizde iş hukuku, ticaret hukuku ve tüketici hukukundan kaynaklanan bir takım, uyuşmazlıkların çözümü için dava yoluna gitmeden önce arabuluculuk müessesine başvuru zorunlu hale getirilmiştir.

arabuluculuk nedir 150x150 Arabuluculuk Nedir?

Peki arabuluculuğun faydaları nelerdir? Arabuluculukta uyuşmazlık dava yoluna nazaran çok daha kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Böylelikle taraflar son derece zor, uzun ve yıpratıcı olan yargı yoluna girmiş olmaktadırlar. Arabuluculuk yönteminde yargılama saatindeki yargılama masrafları gibi giderler söz konusu olmadığı için son derece ekonomik bir yöntemdir. Arabuluculuk süreci gizli yürütülmektedir. Dolayısıyla taraflar rahat bir ortamda uyuşmazlık konusunda rahat bir şekilde açık bir şekilde konuşabilmektedirler.

Böylelikle uyuşmazlığın çözümünden sonra taraflar sosyal ve ekonomik ilişkilerine devam edebilmektedirler. Arabuluculukta taraflar kendi kararlarını kendileri vermektedirler. Dolayısıyla kontrol ve karar taraflar dadır. Tüm bunların yanı sıra arabuluculukta mahkeme yargılamasına gibi bir taraf kazanıp bir taraf kaybetmektedir. Her 2 tarafın da kazandığı ortak çözümlere ulaşılmaktadır. Yani kısacası arabuluculuk mahkeme yargılamasına nazaran kısa ekonomik ve 2 tarafında menfaatlerini gözeten bir sistemdir.

Yorum Yaz

8 + 2 =