Araç Muayenesi İçin Trafik Borçlarını Ödemek Zorunda Değilsiniz?

Aracınızın muayenesi için trafik borçlarını ödemek zorunda olmadığınızı biliyor musunuz? Bu durum bir çoğumuzun bilmediği veya kamuoyunda ses getirmedi için haberdar olmadığımız bir konu taşıtlarla ilgili fenni muayene komisyonları yani türk vergilerin ödenip ödenmediğini araştırmak durumunda. Zira kanunda da açıkça görüldüğü üzere vergisi ödenmemiş veya taksitlendirilmiş araçlara fenni muayene yapılamaz.

Burada sorun yok lakin.
Kanunda muayenesi bitmiş olan bir aracın trafik idari para cezaları ödenmeden fenni muayenesini yapılamayacağını belirten herhangi bir hüküm yok buradan neyi anlamamız gerekiyor? Trafik cezası olmasının araç muayenesini yaptırmayı engel olmadığını peki öyle mi? Maalesef değil. Çünkü kanun yeterince bilmeyip bide üstüne devletin kılıcından çekindiğimiz için borç harç ne varsa hepsini yatırıp araçlarımızı sözüm ona temize çıkarmış oluyoruz. Oysa muayene istasyonu.
arac muayenesi icin trafik borclarini odemek zorunda degilsiniz 300x200 Araç Muayenesi İçin Trafik Borçlarını Ödemek Zorunda Değilsiniz?

Trafik cezasından dolayı muayene yapmazsa aracın bağlı olduğu vergi dairesine giderek muayene ilişkin fenni muayene belgesi talep edebilirsiniz ki bu yazıyla da aracın sorunsuz şekilde muayene edilir edilmek zorundadır.

Tabi iş güzel veya iş bilmez vergi ve buna denk gelmeniz de olası bir durum şayet vergi dairesi bu talebinizi reddederse yapmanız gereken vergi dairesinin bulunduğu yerdeki idare mahkemesinde vergi dairesinin yazısını tebliğ gününden takip eden 60 gün içinde.

Maliye bakanlığı aleyhine red kararına karşı dava açmaktır. Eğer davanızı kazanırsınız ve kararı kesinleşirse devamında maliye bakanlığı aleyhine aracınızı bu sebeple kullanamadığını, sürelere ilişkin uğradığınız zarar talebiyle yine idare mahkemesinde tam yargı yani tazminat davası açabilirsiniz.

Yorum Yaz

61 − 53 =