Artık Fatura Borçlarınız İçin Doğrudan İcra Takibi Yapılamayacak

Artık fatura borçlarınız için vekalet ücreti ödemeyeceksiniz. Doğru duydunuz. Bundan sonra abonelik sözleşmesinden kaynaklı mal ve hizmet alımları için ki hepsinin sonunda fatura kesiliyor. Size doğrudan icra takibi yapılamayacak icra müdürlüklerinin ardı arkası kesilmez şekilde açılan icra dosyalarından başını kaldırmaması, her açılan icra dosyasının masraf ve vekalet ücretinden dolayı vatandaşın sırtında daha büyük bir kambur oluşturması nedeniyle. Bunu çözmek için yeni bir sistem geliştirildi.

Kod adı mts olan merkezi takip sistemi mts şu şekilde işliyor, alacaklı vekili icra dairesine gitmeden sanal ortamda sizin için bir dosya oluşturuyor ve bir uyarı yazısı yani iddianame hazırlıyor. Hazırlamış olan bu yazı ptt aracılığıyla size ulaştırılıyor. Bakın henüz icra müdürlüğü devrede değil. Siz tebligatı aldığınızda göreceğiniz tek şey alacaklının talep ettiği alacak faiz ve cüzi bir masraf. Ki bu normal icra masrafı üçte biri kadardır. Evet şimdi söyleyeceğim kulak verin size gelen bu tebligatta avukatın vekalet ücreti olmayacak, böylece daha fazla ödemek zorunda kalmayacaksınız.
artik fatura borclariniz icin dogrudan icra takibi yapilamayacak 300x174 Artık Fatura Borçlarınız İçin Doğrudan İcra Takibi Yapılamayacak

Burada karşımıza bir kaç soru çıkacak?

Bunlardan ilki borcumuzu nasıl ve nereye edeceğiniz elinize ulaşan tebligatta, avukatın hesap numarası ve mts dosya numaranız olacaktır. bir ptt veya banka şubesine giderek mts dosya numaranızı belirtip tebligata yazan tutarı. Avukatın hesabına göndererek dosyayı kapatır. Abilirsiniz. Tekrar ediyorum, bir ptt veya banka şubesine gidiyorsunuz. Size gelen kağıtta yazan mts dosya numaranızı ve avukatın ıban numarasını belirtip oradaki tutarı yatırıyorsunuz ve böylece dosyanız icra dairesine geçmeden kapanıyor. Peki borca itiraz etmek istediğinizde yapmanız gerekiyor.

Burada 3 farklı şekilde itiraz edebilirsiniz. Bunlardan en kolayı en yakın ptt şubesine elindeki kağıtta gidip itiraz etmek fakat. Elektronik imzanız varsa oturduğunuz yerden mt sistemine girerek de itiraz edebilirsiniz. En yorucu olan eisa icra dairesine gidip itiraz etmektir. bir soru, daha gelen kağıda itiraz etmezseniz ama borcu ödemezseniz o zaman ne olur? İş icra dairesine geçer ve harç masrafı eklenmesiyle birlikte vekalet ücreti de borcunuzu eklenir. Böylece borç yükünüz arttıkça artar. Son bir soru itirazdan sonra süreç nasıl işler? Alacaklı avukatı mahkemeye başvurarak itirazın kaldırılmasını veya iptalini talep etmek durumundadır.

Yorum Yaz

− 1 = 1