Ayıplı Mal Ve Hizmet Nedir, Ne Yapılmalı?

Ayıplı Hizmet Nedir?

Gün içerisinde saçınız için gittiğimiz kuaförden tutun bindiğimiz takside aldığımız hizmeti. Kullandığımız internet ten tutun çiçekçi den aldığımız hizmete kadar farkında olmadan onlarca hizmet alıyoruz. Bu hizmetlerin bazıları kusursuz iken bazıları ayıplı oluyor. Peki bir hizmete ayıplı demek için o hizmetin nasıl olması veya olmaması gerek?

Sözgelimi size hizmet verecek olanla konuştunuz, oda şöyle yaparım, böyle yaparım dedi ve sizde güvendiniz ama aldığınız hizmetten çeşitli nedenlerle beklediğimiz faydayı hiç ya da tam alamadınız, işte o hizmet ayıplıdır veya diyelim ki size hizmeti verenler kendi web sitelerinde, ilanlarında ya da reklamlarında bir sürü özelliklerden, hizmetlerden bahsetmiş.

Siz de bunları inanarak hizmeti alıyorsunuz ama ne yazık ki hayaller ve gerçekler birbirini hiç tutmuyor. Bırakın fayda sağlamayı birde üstüne hem paranızı kaybedebilirsiniz hem de tepemizde cinler gezebilir.

Bir diğer duruma bakacak olursak, duvarların boyanması için ustayla anlaştım. Gün ve saat belirlendi ama usta sağ olsun uykuda kaldığı için ya gelmedi ya da birkaç saat geç geldiği için işini de bir kaç saat geç bitirdi ve sizde kendi evinizde uyumak için ustanın işini bitirip gitmesini beklemeye başladınız. Aynı durum sizi ağaç eden anahtarcı içinde geçerli işte bunlar da ayıplı hizmet olarak kabul edilir.

ayipli mal ve hizmet nedir ne yapilmali Ayıplı Mal Ve Hizmet Nedir, Ne Yapılmalı?Ayıplı mal hizmet alan tüketiciler ne yapmalıdır?

Gördüğünüz gibi hemen her şeyi hizmet ve tabii ayıplı hizmet kategorisine sokmak mümkün. Gelelim hayatınızda onlarca kez daha karşılaşacağınız ayıplı hizmetlere maruz kaldığınızda ne gibi haklarının olduğuna burada birkaç hakkınız var. Hangisi durumunuza uygun geliyorsa onu kullanabiliriz. Dilerseniz hizmetin yeniden görülmesi isteyebilir. Eğer bu mümkün değilse hizmet sonucu ortaya çıkan eserin, işin, ürünün ücretsiz onarımını da isteyebilirsiniz.

Yok ücretsiz onarım da benim işimi görmez diyorsanız hizmetteki ayıp oranında toplam bedelden indirim de isteme hakkınız var. Ben hiçbirini istemiyorum, bana uygun değil diyorsanız sözleşmeden dönün olsun bitsin. Burada önemli bir noktaya değinmek gerekiyor. Velev ki ayıplı hizmet nedeniyle maddi veya manevi zararımız oldu. Mesela anahtarcı geç geldiği için evden valizini alıp havaalanına zamanında gidemediniz ve uçağı kaçırdınız.

Yani bilet yandı işte. Burada maddi bir zarardan söz edebiliriz. Uçağı kaçırdınız için gideceğiniz yerdeki mülakatta da giremediniz. Yani işi de kaçırdınız. Burada da manevi zarardan söz edebiliriz.

Ey ayıplı hizmet sen nelere kadirsin?

Burada siz seçimli haklarınızı kullanıp ödediğinizi geri alsanız, ya da anahtarcı geç kaldığı için tüketici mahkemesinde maddi ve manevi zararınız için dava açabilirsiniz. Anahtarcı da kendisine gelen tebligat ve neticesinde ödemek zorunda kalacağı tazminat sayesinde bir daha geç kalmamayı öğrenir. Bu arada yeri gelmişken belirtelim, ayıplı hizmet verenin, buna dair sorumluluğu. Hizmeti yerine getirmesinden veya getirmemesinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabidir.

Yorum Yaz

93 − = 85