Bekçiler Kimlik Sorabilir mi?

Bekçilerin görev ve yetkileri nelerdir?

Hemen herkesin en çok merak ettiği konu bekçilerin kimlik sorma yetkisinin olup olmadığı evet sorabilir. Çünkü yapılan değişiklikle emniyet hizmetleri sınıfına dahil edildikleri için tam anlamıyla bekçi emniyetin azı dişidir diyebiliriz. Zira artık suç önleme amacıyla sizi durdurarak kimlik kontrolü ve üst araması yapabilirler. Ayrıca sizi gözaltına alma yetkisine de sahipler.

son dakika bekciler artik kimlik sorabiliyor ust aramasi yapabiliyor 300x169 Bekçiler Kimlik Sorabilir mi?

Bu aynı zamanda gbt sorgusunda yapılabileceği anlamına geliyor. Yani bekçileri 1 nevi gece devriyesi gibi düşünebiliriz. Aslında bağlı oldukları esas kanun a göre ancak zaruri durumlarda kimlik sorma yetkileri varken emniyet sınıfına dahil edilmeleri sayesinde polis gibi hareket edebiliyorlar. Peki bunun haricinde ne gibi görevleri vardır? Gece devriyesi yaptıkları için mahalle içerisinde olası 1 suçu veya suçluyu hızlı şekilde bertaraf edebilirler ki.

Eğer mümkünse bunu yapanları yakalayıp polise teslim ederler ya da duruma göre karakola götürürler. Ayrıca sokak, geçit veya meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıt ve araçlar varsa bunların da bertaraf edilmeleri için durumu en yakın ilgili birime bizzat bildirirler. Bunun haricinde elektrik, su, doğalgaz veya kanalizasyon arızaları olduğunda ki özellikle doğalgaz arızası tehlikeli durumlar yaratabilir.

Bekçi durumu derhal ilgili kuruma iletip çözümü için çaba sarf eder. Son 1 yıl içinde yaklaşık 7000000 kişiye gbt sorgulaması yaptıkları varsayarsak, bekçilerin ne kadar fual çalıştıklarını görebiliriz. 1 dipnot verilere göre sorgulama yapılan her 1000 kişiden sekizi aranan şahıs olmuş.

Yorum Yaz

40 + = 50