Borçlunun Mal Kaçırması Üzerine birşey olmayan birinden paranızı nasıl alırsınız?

Borçlu malları kaçırdım Ne yapmalıyım?

Kabul edelim, kimse kolay kolay ödeme durumu olmayan birisine borç vermez. Borç vermek şöyle dursun, parası olmayan insanın selamı hak etmediğini düşünen insan sayısı hiç azımsanmayacak kadar çok eminim. Bazılarınız şu anda olur mu? Canım öyle şey diyordum ancak hayatın gerçeği bu söyler misiniz, birine borç vereceksiniz, alma konusunda aklınıza zerre şüphe varsa verir misiniz, vermezsiniz elbette.

Dolayısıyla herkes genelde kendi denginde olan insanlarla dostane ve parasal ilişkiler içerisinde olmaya özen gösterir. Siz de bu doğrudan hareketle nasılsa öder diyerek arkadaşınıza borç verdiniz. Günü geldiğinde ne arayan var ne soran, telefon, mesaj hiçbir şey kar etmiyor. Evet sıkı durun. Siz de büyük ihtimalle. 2019 türkiye sinin yetiştirdiği yüzsüz bir borçlu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

borclunun mal kacirmasi uzerine birsey olmayan birinden paranizi nasil alirsiniz 150x150 Borçlunun Mal Kaçırması Üzerine birşey olmayan birinden paranızı nasıl alırsınız?

Baktığınız olacak gibi değil içinizden hay ben böyle arkadaşa diye geçirip. Bari mallarını hallederim düşüncesiyle icra takibi başlattı mıyız işte? Olayın bu kısmı çok seviyorum. Çünkü ortada arkadaşınızın kendisinden başka hak edecek hiçbir şey kalmadığı gerçeğiyle yüzleşiyorsunuz.

O çok güvendiğiniz arkadaşınız bugün öderim. Yarın öderim derken bir yandan da mallarını kaçırma telaşındaydı. Peki bunun için ne yapmalı? Elbette tasarrufun iptali davası açmak. Ancak bunun belirli şartları var. Bunlar icra takibi açmış olmalısınız ve mutlaka kesinleşmiş olmalı. Icra dairesinden geçici veya kesin aciz vesikası almış olmalısınız. Mal kaçırma olayından itibaren 5 yıl içerisinde dava açmalısınız. Bakın 5 yıl hak düşürücü bir süredir bunu açtıysanız, davanın zamanaşımı nedeniyle reddedilir. Eğer dava sonunda hakim lehinize karar verirse. Sizin alacağınız ne kadarsa borçlunun icra takibinden önce ki 2 yıl boyunca saatte o kadar malın tüm işlemi iptal edilir.

Yorum Yaz

− 3 = 2