Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olacak?

Şirketler sağladığı faydaları göz önünde bulundurarak hisselerini halka arz edebilmektedir. Bunu yapabilmek için de bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Borsanın hisse senetleri ile alım satım yapabileceğiniz bir pazar olduğu söylenebilir. Bu pazara şirket olarak açılabilmek için SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ve borsadan gerekli izinlerin alınması gerekir. Bazı durumlarda şirket, hisselerini borsadan çekebilir veya borsadan çıkarılabilir. Bu gibi durumlarda borsadan çıkan şirketlerin hisseleri ne olacak sorusu akıllara gelmektedir. Bu sorunun cevabını yazımızda açıklamaya çalıştık. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri 

Zamanında hisse sahibi olduğunuz şirket borsadan çıkmak isteyebilir. Bazı durumlarda ise borsadan çıkarılabilir. Peki, bu gibi durumlarda ne yapmanız gerekir?

Hissesini aldığınız, ortağı olduğunuz şirket borsadan çekilme kararı aldığında karşınıza iki seçenek çıkmaktadır. İlk olarak zamanında almış olduğunuz hisseler artık borsada işlem görmeyeceğinden bu hisseleri iade ederek paranızı geri alabilirsiniz. Bunun için 3 yıl süre tanınmaktadır ve bu işlem için belirlenen fiyattan iade yapabilirsiniz.

İkinci olarak ise şirketle ortaklığınızı devam ettirebilirsiniz. Bu durumda şirketin artık SPK denetiminde olmayacağını bilmeniz gerekir. Bu sebeple Türk Ticaret Kanunu’nda belirlendiği şekilde ortaklığınızı devam ettirmeniz gerekmektedir.

Şirketler Neden Borsadan Çıkmak İster?

borsadan cikan sirketlerin hisseleri ne olacak 150x150 Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olacak?Şirketler her daim kendi çıkarlarını gözetmek durumundadır. Bazı durumlarda borsanın yükümlülükleri bu çıkarlar ile çatışabilmektedir. Bir şirketin hisseleri halka arz edildiğinde şirket yaptığı veya yapacağı her eylemi kamuoyuna duyurmak zorundadır.

Ek olarak şirketlerin hazırlamakla yükümlü olunan raporlar, denetlemeler, kotta kalma bedeli gibi birçok sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluklar şirketlere hem maddi hem de manevi açıdan yük oluyor. Şirketler de başta faydalarından dolayı girdikleri borsadan yüklerinden dolayı çıkmak durumunda kalabiliyor. Borsadan çıkan şirketlerin hisseleri ne olacak sorusu ise hisse sahipleri için merak konusu oluyor.

Ayrıca şirketlerin borsadan çıkmak istemelerinin bir nedeni de hisselerin tamamına tekrardan sahip olma isteğidir. Bu durumda daha yüksek yüzdelerle sahip oldukları hisseleri yeniden değerlendirebilmektedirler. Şirketi elden çıkarmak isteyebilirler. Tüm bu gibi sebepler şirketlerin borsadan çıkmak isteme nedenleri arasında gösterilebilir.

Yorum Yaz

15 − = 7