Boşanınca Evliyken Krediyle Alınan Evin Veya Aracın Durumu Ne Olur?

Evliyken kredi ile alınan evin veya aracın durumu boşanırken ne olur?

Her şeyin çok güzel başladı. Evliliklerde taraflar sonsuzluk yemini ederken, birbirlerinin sadakatlerinden ve güvenliğinden şüphe duymazlar. Bu sebeple kredi çekip ortak yaşamları için ev veya araç almakta beis görmezler. Sorunlar başlayıp iş boşanmaya doğru evrilirken, tarafların içini kemiren müthiş bir sorun ortaya çıkar. Çektiğim kredi ne olacak? Hemen cevaplayalım, çektiğin kredi başına kalacak. Şaka bir tarafa banka kredi ne için aldığınıza ilgilenmez onun işi muhatapladır.

Yani siz çektiğiniz kredi ile gerçekten baş başa kalmak durumundasınız. Tabi karşınızdaki kişi boşanma esnasında bir iyilik yapıp kredi kapatma da gel gelelim kredi ile aldığınız evin ve aracın durumunun ne olacağına diyelim ki daireniz için 300000 liralık bir kredi çektiğiniz kredinin daha 75 binlik kısmı yani dörtte biri bitmişken boşanmaya karar verdiniz. Bu arada satın aldığınız dairenin değeri 300.000 lira iken.
%name Boşanınca Evliyken Krediyle Alınan Evin Veya Aracın Durumu Ne Olur?

Bir yıl sonra 400.000 liraya çıktı. Ödenen kredi evin dörtte birine tekabül ettiğine göre, taraflar evin dörtte birine mal rejimi gereği ortak durumdadırlar. Bu ne demek? Kredi hiç karışmayan eş dörtte biri 100.000 lira eden evin yarısında yani 50.000 lirası da hak sahibi demek.

Burada ne yapmanız gerekiyor ya evi satarak bankanın kredisini kapatacaksınız ve mal rejimi gereği kalanını da yarı yarıya paylaşacaksınız ya da eşinizin hakkı olan kısmı da onu ödemek şartıyla. Kredinizi ödemeye devam edecek ve evinizin sahibi olacaksınız. Burada tercih tamamen size ve hem maddi hem de psikolojik gücünüze kalmış. Çoğu insanın kötü anıları olan evlerde olmadığını varsayarsak satmak daha mantıklı gelecektir.

Yorum Yaz

63 + = 70