Boşanma Davası Devam Ederken Eşiniz Aldatırsa Ne Gibi Haklarınız Doğar?

Boşanma davası devam ederken eşini aldatırsa ne gibi haklarınız var?

Medeni kanunu muzda çok açıkça şöyle ifade eder, eşlerin birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğü vardır. Bu evlilik devam ettiği sürece eşinizi her anlamda sadık olmalısınız anlamına gelir. Yani boşanmaya karar vermiş olmanız bu hususu çinliye bileceğiniz anlamına gelmez. Evlilik resmen bitmediyse sadakat yükümlülüğü devam eder.

Peki bunun davanızı etkisi ne olur?

Aslında boşanma davalarında şöyle bir durum var, dilekçe ve karşılıklı cevap süreleri, yani diğer adıyla ön inceleme süreci bittikten sonra 2 tarafta iddialarını ve savunmalarını değiştiremezler. Ekleme yapamazlar. Yani eteklerden dökülen taşlardan başka hiçbir şey hakimi artık ilgilendirecek. Mevcutta önündeki dosyada ne varsa ona bakacaktır. Lakin dava devam ederken aldatılmaya maruz kaldıysanız ve bu hususun mahkemede ispat edebiliyorsanız hakim eşlerin sadakat yükümlülüğü gereği.
bosanma davasi devam ederken esiniz aldatirsa ne gibi haklariniz dogar 300x150 Boşanma Davası Devam Ederken Eşiniz Aldatırsa Ne Gibi Haklarınız Doğar?

Bu konuda da van içerisindeyim gibi değerlendirir ve değerlendirme bu şekilde alır.

Sonucunda da kararını verirken henüz evlilik birliği sona ermeden yani boşanma gerçekleşmeden aldatan eşin sadakat yükümlülüğüne aykırı hareket ettiğini dikkate alır. Davanız normal şekilde devam ederken eğer aldatılsanız lehine manevi tazminata hükmedecektir. Böylece şunu anlıyoruz, boşanacak sak da bunun dürüstçe ve birbirimizin onurunu kırmayacak şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Yoksa ucunda hiç ummadığınız biçimde manevi tazminat ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yorum Yaz

5 + 3 =