Boşanma Davasında Gsm Operatöründen Hangi Bilgiler İstenir?

Boşanma davasında gsm operatöründen hangi bilgiler istenir? Genellikle gerekçesi aldatma olan boşanma davalarında aldatılan taraf, mahkemenin aldatan eşin kullandığı hattın bağlı olduğu gsm operatörüne yazı yazıp eşinin telefonuyla yapılan tüm yazışmaları ve telefon kayıtlarını isteyebileceğini düşünür. Üzülerek belirtmeliyim ki böyle bir durum mümkün değil. Neden mümkün değil?

Her şeyden önce eğer ilgili makamın yani savcılığın telefon dinlenmesine ilişkin bir kararı yoksa operatör bu kaydı tutamaz, zira tutması demek hem ceza hukuku açısından özel hayatın gizliliğini ihlal etmiş olmak demek hem de kişisel verileri hukuka aykırı elde ettiği için yine başka bir kanuna göre suç işlemesi demek. Yani tek bir hareketle birden fazla suç işleyip birden fazla kanunu ihlal etmiş olacak. O yüzden hiç bir operatör böyle bir risk almaz. Peki operatör kayıt tutmuyorsa boşanma davasında ondan hiç yararlanamaz mı? Elbette yararlanabilir.

Şöyle ki, eğer bir aldatma olduğu iddiasındasınız, eşinizin numarasıyla hangi numaraların arandığı, bu aramaların hangi tarihlerde ve hangi saatlerde yapıldığı, bunun haricinde hangi numaralarla mesajlaşılır gibi bilgilerin dosyaya girmesini talep edebilirsiniz ve bingo. Eğer eşinizin numarasıyla bir numaranın sık arandığını veya olmadık saatlerde mesajlaştığını gördüyseniz şüpheniz de haklı olabilirsiniz. Ancak tekrar belirtelim mesajlarından numaraların hangileri olduğu ve saatlerini öğrenebilirsiniz. Ancak mesajların içeriklerinin ne olduğunu isteyemezsiniz, istesenizde operatör bunun kaydını tutmak suç olduğu için. Mahkemeye bu konuda maalesef olumsuz yanıt verecektir.

bosanma davasinda gsm operatorunden hangi bilgiler istenir 300x150 Boşanma Davasında Gsm Operatöründen Hangi Bilgiler İstenir?

Yorum Yaz

17 + = 19