Boşanma Sürecinde Eşten Mal Kaçırma

Eşiniz boşanmadan önce mallarını başkasına devretti ise ne yapmalı?

Evlenirken, herkes için her şey ne kadar güzelse boşanma fikri ve onun devamındaki süreçte birçok insan açısından o kadar sancılıdır.

Nihayetinde bir aile olarak hayata devam edildiğinde iki tarafta üzerine düşen ölçüde aile birliği için fedakarlıklarda bulunur, emek verir ve bu süre zarfında ailesi için ev, araba ya da yazlık almak için çabalarken, ayrılma fikri kimsenin aklında olmadığından. Malların kimin adına olduğunun çok önemi yoktur.

Ancak iş boşanma fikrine geldi mi işte o zaman malların kayıtları üstün olan taraf. Bunların boşanma esnasında yarısını eşine geçmemesi için hemen devretmek adına kurnazlıklar düşünürken, diğer tarafta bu adam böyle bir şey yaparsa ben ne yaparım acaba? Bunu engellemek için ne yapmam gerekir diye telaşa kapılır sonuçta böyle bir ihtimal gerçeğe dönüştüğünde ciddi bir zarar olacaktır.

Gelelim böyle bir durumun olması halinde bunun boşanmaya nasıl etki edeceğine, olur da böyle bir ihtimale karşı karşıya kalırsanız boşanma davası açtığınız gibi, veya davadan hemen sonra mal paylaşımı davanızı açın, ve eşinizin tasarrufundaki tüm malların son durumunu ve buna bağlı olarak paylaşımını talep edin.

bosanma surecinde esten mal kacirma 300x166 Boşanma Sürecinde Eşten Mal KaçırmaZira hangi mal üzerinde?

Kimin tasarruf yetkisi varsa, aynı zamanda mal paylaşımı davasında ondan sorumludur da, bu sadece mallar için değil, bankadaki hesaplar içinde geçerlidir ve bunun için bir zaman kısıtlaması yoktur. Diyelim ki boşanmadan 3 yıl önce birlikte edindiğiniz bir arsayı satmış olsun, onun bedelinin de akıbetini belirtmesi gerekiyor.

Eğer o bedeli birisine verdiyse onu da belirtecek ki, o alacak da mal paylaşımına dahil olacak. Bu arada her ne kadar zaman kısıtlaması yoksa da, eğer boşanma davası açtığınız tarihten önce örneğin kardeşine veya annesine karşılıksız şekilde bir bağışlama yaptıysa, mesela bir araba verdiyse, buna dair ancak dava tarihinden itibaren bir yıl geriye dönük olarak mal paylaşımı davasına konu edilebilir ve talep edebilirsiniz. Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Devirleri ispatlamanın yükü sizdedir ve bunu her türlü delille hatta tanıkla da ispat edebilirsiniz.

Yorum Yaz

82 − 76 =