Çifte Rezervasyon Sorunu Yaşarsanız Ne Yapmalısınız

Çifte rezervasyon sorunu yaşarsanız ne yapmalısınız? Bildiğiniz gibi çifte rezervasyon bir odanın aynı zaman dilimi içinde en az 2 kişiye rezerve edilmesi sorunudur ki, bu husus tüketici kanununa göre açıkça ayıplı hizmettir.

Peki ayıplı hizmet nedir? Hizmetin geç işlemesi, eksik işlemesi veya hiç işlememesi dir. Böyle bir durum karşısında seçebileceğiniz birkaç hakkınız var dilerseniz aynı özelliklere sahip başka bir odaya geçebilirsiniz.

Eğer otelde aynı tarzda oda yoksa ekstra bir ücret almadan size daha iyi şartlara sahip başka bir odayı tahsis etmeleri gerekir. Velev ki ikisi de yok ama daha küçük bir oda var. Bu durumda eğer kabul ederseniz size bu odaya geçebilirsiniz derler ve ödediğiniz ücretten indirim talep edebilirsiniz. Eğer mevcut otelle ilgili kuşkularını oluştuysa acenta dan aynı özelliklere sahip başka bir otel talep etme hakkınız da var. Bunların haricinde acenta ile ilgili tereddütlerimiz olursa. Sözleşmeden dönme hakkına da sahipsiniz. Bu su acentaya mail yoluyla yani yazılı olarak bildirmeniz gerekir.

Bunu takiben acenta sizi paket tura başladığımız yere ücretsiz olarak bırakmak durumundadır. Ayrıca bu süre zarfında bir konaklama durumunuz olursa bunu da karşılanması gerekecektir. Sözleşmeden döndükten sonra ücret iadesi konusunda da dilerseniz acenta dan 14 gün içinde iade yapmasını bekleyebilir veya paket tur sigorta şirketine başvurarak sözleşmeden döndüğünü belirtip, ücretinin iadesi talep edebilirsiniz. Ikisinden de sonuç alma konusunda sıkıntı yaşarsınız. Tüketici hakem heyetine veya miktarına göre tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Paket Tur Aldım, Reklamda Söyledikler Gibi Çıkmadı

cifte rezervasyon sorunu yasarsaniz ne yapmalisiniz 150x150 Çifte Rezervasyon Sorunu Yaşarsanız Ne YapmalısınızReklamdaki özellikleri barındırmayan paket tur hizmetine karşı hangi haklara sahipsiniz? Tüketici kanunu bu durumu çok güzel özetlemiş ve internette veya reklam ve ilanlarda yer alan özellikleri taşımayan paket tur hizmetinin ayıplı olduğunu belirtmiş. Bununla da yetinmemiş paket tur hizmeti, reklamlarda bahsedilen özellikleri taşısa da eğer tüketici ondan beklediği faydayı sağlayamıyorsa, orada hala ayıplı hizmet olduğunu belirtmiştir.

Dolayısıyla böyle bir durumda ya ayıp oranında indirim ya ek ücret ödemeden paket tur değişimi ya da sözleşmeden dönüp paranızın tamamının iadesi talep etmek şeklinde 3 farklı hakkınız var ve hangisini kullanacağınız size kalmış yurdum insanı genelde ayıplı hizmet nedeniyle ödediği ücreti alamayacağını düşünüp. Acentanın ona önerdiği başka bir paket turu kabul eder. Oysa unutmayın satın aldığınız her paket tur hizmeti aynı zamanda zorunlu paket tur sigortası nda sahiptir.

Yani ayıplı hizmet halinde acentanın önerisini kabul etmek durumunda değilsiniz. Doğrudan sigorta şirketine başvurup uğradığınız zararı talep edebilirsiniz. Tabi sigorta beni uğraştırır ama acente ödemeyi yapar da diyebilirsiniz ki acentanın da kanundan. Kaynaklı ödemenizi 14 gün içinde yapma zorunluluğu vardır. Aksi takdirde kendisini kültür ve turizm bakanlığı şikayet edebilir ve işletme belgesinin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

1 + 5 =