Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar Suçu

Merhaba ben avukat elif akar, bugün size tck da düzenlenmiş olan çocukların cinsel istismarından bahsedeceğim. Cinsel istismarın farklı bir yan dalı olan çocukların cinsel istismarı kanunda ayrıca düzenlenmiştir. En ağır yaptırımlara tabi olan işkence, kas adam öldürmeye teşebbüs, hatta uyuşturucu madde ticareti bile çocuklar için ayrı bir düzenleme ile kanunda yer almamıştır. Kanun koyucu, suçun çocuklara karşı işlenmesi suçun özel bir tanım olarak nitelendirmiştir.

Burada dikkat etmemiz gereken şey çocuklar için kaç yaşında olduğudur. 15 Yaş altındaki çocuklar için kanun koyucu, cinsel istismarın her türlü çocuklara karşı işlendiğini kabul etmektedir. 15:18 yaş ayrımında ise irade ve algılama yeteneğine bakılmaktadır. Bu uzman pedagoglar tarafından yardım alınarak yapılmaktadır. Eğer ki kişinin algılama yeteneği gelişmiş ve iradesinde bir yanıltma yoksa fakat yine de tehdit, şiddet, cebir kullanılmışsa.

cocuga yonelik cinsel istismar sucu 150x150 Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar Suçu15-18 Yaş aralığında olsa dahi kişi için çocuğun cinsel istismar hükümleri uygulanacaktır. Fakat kişinin algı yeteneğinde bir sorun yoksa iradesi yerindeyse fakat 18 yaşın altındaysa bu sefer reşit olmayanla cinsel ilişki suçu oluşacaktır. Başkanlığı’ndan şöyle bir örnek vermek istiyorum, işçi ile işveren arasındaki iş verenin üstünlüğü konusundan yola çıkılarak tan işçi ile işveren arasındaki tartışmalarda mahkeme her zaman işçinin tarafını tutar.

Burada işçinin mahkeme işverene karşı daha pozitif ayrımcılıkları olduğu gibi devletin de toplumun barış ve refahı sağlamak için çocuklara ve kadınlara verdiği pozitif ayrımcılıklar vardır. Toplumda eşitliği sağlamak amacıyla kanun koyucu çocuklara ve kadınlara pozitif ayrımcılıkla haklar tanımlanmıştır. Örneğin çocuğun cinsel istismarı ayrı. bir başlıkta türk ceza kanununda yer almaktadır. Yine 6284 sayılı kanunda.

Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla zayıf olanı korumayı kanun koyucu amaçlamıştır.

Yorum Yaz

1 + = 9