Corona Virüs Yüzünden Tatil için Paket Turu İptal Edip Paramı Geri Alabilir Miyim?

Hastalık, yaralanma, ölüm gibi nedenlerle paket tur iptal ederseniz ödediğiniz ücret ne olur? Elbette talep etmeniz halinde iade edilir. Çünkü bu gibi durumlar bir tüketici için mücbir sebep olarak kabul edilir. Yani öngörülemez ve engellenemez kaldı ki iade için illa bu tarz talihsiz durumları birebir siz yaşamak durumunda değilsiniz.

Birinci dereceden bir yakınınızın başına da gelirse yine paket turun iptalini sağlayıp ücretin iadesi talep etme hakkınız var. Üstelik bunun için kanunda özel bir sürede yok. Yani paket turun başlamasına 30 günden az bir süre kaldıysa bile. Acentaya fesih bildiriminde bulunabilirsiniz. Acenta talebinize istinaden yalnızca devlete ödenmesi zorunlu olan vergi ve harç gibi yasal kesintileri birde üçüncü kişilere ödeyip geri almasının imkansız olduğu ödemeler varsa onları kesip kalan tüm bedeli 14 gün içinde iade eder.

corona virus yuzunden tatil icin paket turu iptal edip parami geri alabilir miyim 150x150 Corona Virüs Yüzünden Tatil için Paket Turu İptal Edip Paramı Geri Alabilir Miyim?Iade ile ilgili süreç acentaya fesih bildirimi yaptığınız tarihte başlar. Kanun fesih bildiriminizi muhakkak yazılı yani mail yoluyla yapın diyor. Bundan ne anlıyoruz?

Telefonla fesih talebinin kabul görmeyeceğini buradaki en önemli kriter yani acentanın fesih birbirimizi kabul etmesinin ön koşulu. Yaşadığınız durumu resmi kurumlardan alacağınız belgelerle ispat edebilmelidir. Aksi takdirde acenta bu fesih talebini kabul etmeyebilir. Velev ki tüm işlemler usulüne uygun ilerledi ancak acenta yasal süre geçmesine rağmen ödemenizi gerçekleştirmedi. Bu durumda alacak miktarına göre tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurmalısınız.

Tatil için Paket Tur Aldım. Benim Yerime Başkası Gidebilir mi, Devredebilir miyim

Aldığınız paket turu bir başkasına devretme niz mümkünmüdür elbette mümkündür. Ancak bunun birkaç kriteri var. bir kere her şeyden önce turun başlamasına en az 7 gün kalmış olmalı. Daha kısa bir süre kaldıysa acenta bu talebinizi kabul etmeme hakkına sahiptir. Bunun dışında devir talebinizi acentaya yazılı, özellikle de mail yoluyla bildirmeli ve devredeceğiz.

Kişinin gerekli tüm bilgilerini eksiksiz olarak vermelisiniz. Bunların hepsi tamamsa. Paket tur sorunsuz şekilde sizden devredeceğiz. Kişi intikal eder eder etmesine de eğer acentaya ödenmesi gereken bakiye varsa veya sözleşmenin devri nden kaynaklı ek bir masraf ortaya çıkarsa devralan la birlikte ödeme sorumluluğunuz devam eder. Yani tatilinizi devralan kişi bunları ödemezse acenta sizden talep edebilir.

Bu yüzden paket turu devrederken işimizi sıkı tutun. Acentaya ek bir masraf çıkıp çıkmayacağını sorun hatta yazılı olarak onay alın. Ve mümkün mertebe devir esnasında kalan bakiyenin ödenmesini sağlayan ki ilerde başınız ağrımasın. Yoksa altın dayanamadığını, güneşin sıcaklığı yerine icranın soğukluğu ile karşılaşırsınız.

Yorum Yaz

+ 75 = 78