Enerji Kesintileri Nedeniyle Zarar Gördüyseniz Ne Yapmalısınız?

Enerji Kesintileri Nedeniyle Eşyalarınız Zarar Gördüyse Ne Yapmalısınız?

Enerji kesintileri nedeniyle eşyalarını zarar gördüyse ne yapmalısınız? Normalde tazminat için dağıtım şirketine şu soruyu yöneltmek gerekiyor, sen her türlü özeni aldın mı? Her türlü sorumluluğu yerine getirdin mi? Ya da yapsaydın da yerine getirseydi mutlaka sonuç değişmeyecek ve kesintiler olacak mıydı? Diyelim ki enerji kesilmesinden dolayı eşyalarının zarar gördü ve mağdur oldunuz.

Bu durumda çok düşük bir ihtimal olsa da ilk önce sıkıntı sizin tesisatından mı kaynaklanıyor bunu belirlemek lazım. Eğer kesintilerin sebebi tesisatının değilse o zaman acaba ortada bir güvenlik gerekçesi yoksa mücbir sebep var. Yani sel deprem erozyon gibi doğal kaynaklı bir sebep mi var ya da kablo hırsızları gibi bir durum mu oldu? Bunlara bakmak gerekiyor.

enerji kesintileri nedeniyle zarar gorduyseniz ne yapmalisiniz 150x150 Enerji Kesintileri Nedeniyle Zarar Gördüyseniz Ne Yapmalısınız?Çünkü zararımızın tazmini için kesintinin sebebini bilmek şart. Zira doğal bir afet , salgın hastalık, halk ayaklanması, sabotaj ya da grev, lokavt gibi dağıtım şirketinin ön göremeyeceği durumlar olduğunda bundan kaynaklı olarak zararınızı girebilmeniz için dağıtım şirketinin üstüne düşen özeni ve dikkati göstermemiş olması gerekiyor.

En başta da belirttiğimiz gibi eğer dağıtım şirketi tüm özeni gösterip önlemleri almasına rağmen kesintilerin olması kaçınılmazsa o zaman ortada dağıtım şirketinin kusuru yok demektir ancak ne olursa olsun yine de aldığınız hizmetten dolayı sorun yaşadığınız için bu hizmet ayıplı olarak kabul edilir ve bu durumda zararının giderilmesi için kesintilerin olmasından itibaren 30 gün içinde dağıtım şirketine başvurup zararını talep etmelisiniz. Eğer şirket bunu reddederse bu durumda zararın miktarına göre eğer ev kullanıcısıysanız ya İlçe Tüketici Hakem Heyetine ya İl Tüketici Hakem Heyetine ya da Tüketici Mahkemesine başvurmalısınız. Eğer tacir iseniz yani ticari anlamda enerji tüketimi gerçekleştiriyorsanız bu durumda sizin Ticaret Mahkemesine başvurmanız gerekir.

Yorum Yaz

+ 72 = 75