Eşiniz Sizden Habersiz Evinizi Sattıysa Ne Yapmalısınız?

Eşiniz sizden habersiz evinizi sahte ise ne yapmalısınız?

Eşiniz akşam eve geldi. Normalde olduğundan daha keyifli. Halbuki bildiğiniz kadarıyla onun bu kadar keyifli olmasını sağlayacak herhangi bir gelişme yok. Varsa da sizin haberiniz yok. Ağzında bir şey demeye çalıştığını fark ettiğiniz o an işte sonunda neden bu kadar mutlu olduğunu öğrendiniz? Çünkü gidip sizin yıllar içinde güç bela dişimizden tırnağımızdan artırdıklarını da satın aldığınız evinizin satmış.

Üstelik size sormadan haber dahi vermeden birde alaycı şekilde. Sana mı soracaktım kadın demez mi? Üstelik siz tam o esnada mutfaktaki en keskin bıçakla salata doğrarken yapılacak iş mi yani neyse siz öfkenizi yenik düşmeyin, gelin onun neşesini kursan da bırakalım. Nasıl mı? Eğer eşinizin sattı evsizin ortak yaşadığınız evse, yani aile konusuysa eşiniz sizin açık rızanızı almadıkça normalde o evi satamaz.

Tabi bunun için ne yapmamız lazım? Muhtarlıktan alacağınız ikametgah, evlilik cüzdanınız ve talep direktifini birlikte. Tapu müdürlüğüne gidip evinizin tapu kütüğüne bu ev aile konutu dur şeklinde kayıt düşülmesi istemeniz gerekir. Böylece eşinizin sizden habersiz evinizi satmak istemesinin önüne geçebilirsiniz. Kaldı ki kimsede tapuda aile konutu olan bir evi satın alıp kendini sıkıntıya sokmaz.
esiniz sizden habersiz evinizi sattiysa ne yapmalisiniz 150x150 Eşiniz Sizden Habersiz Evinizi Sattıysa Ne Yapmalısınız?

Diyelim ki henüz tapuya aile konutu kaydı koy durmadan eşiniz evi sattı. Eğer evi alan kişi bunu bilerek yani oranın aile konutu olduğunu bilerek aldıysa bu durumda hemen evinizin olduğu yerdeki. Asliye hukuk mahkemesinde tapu iptal ve tescil davası açarak satışın iptali ve tapunun yeniden eşiniz adına çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tabi devamında evde çıkması olası tartışmaları ve kavgaları da hesaba katarak önemli bir bilgiyi paylaşmam gerekiyor. Eğer evi alan kişi daha sonra sizin rızanızı alırsa satış geçerli olur ya da evi alan kişi eğer oran aile konutu olduğunu bilmeden aldıysa iyi niyetli olduğu için satış yine geçerli olacaktır. Yani siz siz olun muhakkak yaşadınız. Ortak eve aile konutu dur kaydını ekle tin.

Yorum Yaz

− 2 = 1