Eski sevgili ile fotoğraf suç sayılır mı?

Eski sevgilinizin sosyal medyadan fotoğraflarını silmesini cezası var mı?

Malumunuz internette. Dolayısıyla sosyal medya hayatımızın içine en az karaciğeriniz kadar dahil olmuş durumda ve hemen her şeyimizi üyesi olduğumuz mecralarda çevremize göstermekte bir beis görmüyoruz. Haliyle özel hayat ve ilişki kavramlarının da şekli değişmiş oluyor. Mesela sevgililer önce birlikte çekildikleri ve mutlu anlarını gösteren fotoğraflarını kendi sosyal medya hesaplarını atıyor.

eski sevgili ile fotograf suc sayilir mi 150x150 Eski sevgili ile fotoğraf suç sayılır mı?

Daha sonra ayrılacaklar sa bu durumu fotoğrafları silerek kolayca herkese gösterebiliyorlar. Yani bunları silmek bir nevi ayrılığı belgelemiş olmak anlamına geliyor. Kabul etmek gerekir ki, kimse eski sevgilisiyle birlikte çekildikleri fotoğrafları ayrılık sonrasında hala onun sosyal medya hesaplarında durmasını istemez. Bazı eski sevgililer sex sizin türlü rica ve taleplerinize rağmen bunları silmeyi anlaşılmaz.

Bir tutum sergilerler işte bu durumda savcılığa veya karakola giderek şikayette bulunmanız halinde. Asliye ceza mahkemesinde kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına veren yayan veya ele geçiren eski sevgiliniz aleyhine bir yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecektir. Ayrıca aranızda bir bağ kalmamasına rağmen fotoğrafları silmedi için bir zarara uğradı insanız. Ve bunu ispatlıyor. B

iliyorsanız tazminat davası açma hakkınız da vardır. Tazminat talebinizi eski sevgilinizin ikametgahının olduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine olayı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl ve her şartta 10 yıl içerisinde yönetmeniz gerekir. Bence siz bunları yapabileceğinizi kendisine uyarı mahiyetinde bile bildirirseniz şikayete veya davaya gerek kalmadan fotoğrafları derhal imha edecektir.

Yorum Yaz

24 + = 27