Eşten Habersiz Krediye Kefil Olunur mu?

Eşiniz bir krediye sizden habersiz kefil olduysa ne yapmalısınız?

İyi günde ve kötü günde hastalıkta ve sağlıkta, yoksullukta ve bollukta hayat sizi ağarıncaya kadar deyip edilen evlilik yeminlerine bence eşimden habersiz kredi çekmeyeceğine veya çekilen kredilere kefil olmayacağım şeklinde ibareler de eklenirse evliliklerin sağlıklı şekilde devamı açısından oldukça yararlı olacaktır. Bunu neden söylüyorum? Çünkü erkekler. Halı saha galibiyeti sonrası takım arkadaşımın çekeceği krediye kefil olmayacaksın.

A ne demek kardeşim, seni mi kıracağız deyip eşinden habersiz kefil olabilmekte veya kadınlar bir arkadaşının estetik ameliyatı için çekeceği krediye kefil olmasını istediğinde önce senin için kredi çekelim, sonra benim için de çekeriz diyerek eşinin rızasını almadan kefalet için imza atabilmek te devamında da malum arkadaş tarafından kredi ödenmediğinde. Boşanmaya varacak sonuçlar da olabilmekte.
esten habersiz krediye kefil olunur mu 150x150 Eşten Habersiz Krediye Kefil Olunur mu?

Halbuki kanunlar bu durumda eşlerden yana tavır sergiliyor. Yani eğer eşlerin arasında mahkemenin verdiği bir ayrılık kararı yoksa birbirlerinin yazılı rızalarını almadan gidip kafalarına göre krediye kefil olamazlar. Ayrıca eşiniz krediye kefil olup sonra gelip sizden yazılı rıza da alamaz.

Rızanızı krediye kefil olmadan önce ya da kefil olma anında bankadayken alması gerekir. Kaldı ki, bankada muhakkak eşinizi evli olup olmadığını soracak kesildiğini ona göre onaylayacaktır. bir hayat inde bankaçalışanı yani kredi veren kişi başına iş almak istemez. Dolayısıyla eşiniz her durumda kefil olacağını size söylemek zorunda. Tabi bu kefalet durumu bazı krediler için geçerli değildir. Onun dışındaki tüm kredilerde mutlak suretle eşin yazılı rızasının olması gerekiyor. Aksi halde kefalet. Geçersiz olur.

Yorum Yaz

1 + 4 =