Estetik Ameliyat İçin Tazminat Davası Nereye Açılır?

Estetik operasyonun sonucu beklediğiniz gibi değilse ne yapmalısınız?

Estetik operasyonları doktorların sonuç vaat ettikleri tedavilerdir. Yani siz burnunuzda dudağınız da yüzünüzde göğsünüzde estetik anlamda değişiklik için cerrah a gidersiniz. O da muayenesini yaptıktan sonra size operasyon sonucunda nasıl bir sonuç olacağını mümkün mertebe bilgisayar ortamında hazırlanmış görsellerle gösterir. Uzman kişi burada ne yapmış olur? Size vaatte bulunmuş olur.

Doktor burada sadece estetiğe önem veremez, aynı zamanda tıbbın gereklerine uygun davranmak zorundadır. Yani fiziksel değişikliği sağlayacağım diye sağlığınızı tehlikeye atamaz. Şayet doktorunuz vaad ettiği sonucu yerine getirememiş se tazminat hakkınız var. Ancak davayı açabilmeniz için mutlaka doktorun size vaad ettiği sonucu ispat edebiliyor olmanız gerekir. Bu nedenle operasyondan önce doktorun size verdiği vaade ilişkin onun mümkünse imzasını taşıyan bir sözleşme veya yazılı belge mutlaka alın. Mesela bilgisayardan gösterdiği görselin çıktısını alıp altına sonucun böyle olacağını belirtecek şekilde kendi yazısı ve imzası gibi.

estetik ameliyat icin tazminat davasi nereye acilir 150x150 Estetik Ameliyat İçin Tazminat Davası Nereye Açılır?

Tabii burada bir ayrıntıya dikkat çekmek gerekiyor. Doktor özel bir hastanede çalışıyor. Kendi muayenehanesinde mi çalışıyor yoksa devlet hastanesinde görevli? Bu sorunun yanıtı oluşan zararınıza dair açacağınız davanın hangi mahkemede olması gerektiği ve zaman aşımı konuları bakımından çok önemlidir. Eğer doktor özel bir hastanede çalışıyorsa hem özel hastaneye hem de doktora karşı maddi ve manevi taleplerinin olduğu tazminat davasını açabilirsiniz. Bunu da özel hastanenin merkezinin bulunduğu yerdeki veya doktorun yerleşim yerindeki. Asliye hukuk mahkemesinde açabilirsiniz.

Bu davada zamanaşımı olayın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıldır eğer kendi muayenehanesinde çalışıyorsa yalnızca ve yalnızca doktora karşı tazminat davası açabilirsiniz ki bu davada görevli mahkeme doktorun yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemesi dir ve yine burada da zaman aşımı olayın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıldır. Üçüncü durumdaysa yani eğer doktor devlet hastanesinde çalışıyorsa bu durumda zararınızın giderilmesini devlet hastanesi nden talep edebilirsiniz.

Başvurunuzu mutlaka ama mutlaka yazılı olarak yapmalı ve zararı öğrendiğiniz tarihten itibaren bir yıl her halükarda olayın gerçekleşmesinden itibaren 5 yıl içerisinde vermelisiniz. Şayet hastane talebinizi reddederse ya da 60 gün içerisinde hastane talebinize cevap vermezse ya red yazısının tarafınıza tebliğ edilmesini bekleyip, ondan sonra 60 gün içinde tam yargı davası açmanız gerekir ya da hastanenin cevap vermedi. 60 günün sonundan başlayarak yine 60 gün içinde bu davayı açmalısınız. Davanızı hastanenin bulunduğu yerdeki idare mahkemesinde açmanız gerekiyor.

Yorum Yaz

64 − = 55