Eşyalarımı Yediemin Olarak Bana Teslim Ettiklerinde Ne Olur ?

Eşyalarımı yediemin olarak bana teslim ettiklerinde ne olur? Yediemin kelimesi arapçadan dilimize aynı anlamıyla yani güvenilir el olarak geçmiş ve halen o şekilde kullanılmaktadır. Peki kimdir? Yediemin icra sisteminin kilit taşı olan hacizli malı kendisi dahil herkesten koruyacak ve yeri geldiğinde korumasının karşılığını kira olarak aldıktan sonra malı teslim eden kendisine bırakılan aracın aküsü nden de anahtarından da sorumlu olup ona gözünden bile iyi bakmaya söz vermiş, gözü pek icra iyidir.

Normal şartlarda yedi emin olmanın elbette bir prosedür var. Ancak bazı zamanlarda borçlu da. Alacaklı da yediemin olabilir. Nasıl örneğin alacaklı avukatı gelip haciz işlemi gerçekleştirirken şöyle bir düşünür, ben bu eşyaları yediemin deposuna götürsem kira filan derken bize bir şey kalmaz ama borçluya bıraksam hem malından faydalanır hemde mala gözü gibi bakar şeklinde kararı verirse size teslim eder. Sizde kabul ederseniz durum haciz tutanağına yazılıp imza altına alınır.

Böylece kendi malın yediemini haline gelmiş olursunuz. İyide her şey bu kadar mı yani tabiki değil, alacaklı olan taraf icra müdürlüğüne başvurup malların satışını isterse icra dairesi onları sizden talep eder. Sizde satış nerede olacaksın? Malı oraya götürürsünüz. Düşünebiliyor musunuz? Kendi malınızın ihalede satışa çıkarılması için kendi evinize götürüp teslim ediyorsunuz. Hep söylerim, sırf bu sebepten dolayı bile eşyalarla bağ kurmak tehlikelidir ama unutmayın o mallar haciz edildikten sonra artık size ait değil. Siz sadece o sürede sorunsuz şekilde kullanmak ve istendiğinde teslim etmek için yanınızda tutarsınız.

Velev ki istemeden de olsa eşyalarınıza zarar verdiniz. Bu durumda icra müdürlüğü haciz tutanağında yazan tutarın sizden alınacağına karar verir. Bunun için ekstra bir işleme gerek yok ama eğer siz bu kararın haksız olduğunu düşünüyorsanız, 7 gün içinde icra mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz. Ödülünüz bunda bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü hakkınızda 7 eminliği suiistimal eden ceza davası açılır. Cezası da 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ve 3000 güne kadar adli para cezası dır. O yüzden borçlu olarak yediemin olmayı kabul ederken bunları da bilin zira çocuk televizyona kumanda fırlattı düşük voltajda buzdolabı yandı gibi bahaneler sizi kurtarmaz.

Yorum Yaz

13 + = 14