Gamer’lar Dikkat Önemli! Oyun Karakterini Çalana Ceza Var

Sanal oyun karakteriniz çalınırsa ne yapmalısınız? Başta kardeşim olmak üzere sanal oyunların, özellikle gençlerin hayatlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul etmek gerekiyor. Oldukça farklı yapılarda olan sanal oyunların bazıları kendi içlerinde aktif bir pazar yaratarak oyundaki karakterlerin ve ayten denilen değerli parçaların satışına dair ciddi bir kazanç ve gelir kapısı oluşturmakta.

Bu durum bilgisayar korsanlığı yapmaya çalışan bazı kişilerin de iştahını kabartmakta, hal böyle olunca birilerinin oyun şifreleri kırılarak emek veya para harcadı, sistemi boşaltılmaktadır. Bunu teorik olarak banka hesabı boşalmayada benzetebiliriz. Oyun oynayanlar ve bu konuda mağduriyet yaşayanlar ne demek istediğimi kolayca anlıyordur.

Sizin başınıza böyle bir durum geldiğinde ne yapmanız gerektiğine gelince. Öncelikle adli kurumlara başvurmadan önce şu işlemleri yapmanız, çözüm sürecinizi hızlandıracaktır. Site yönetimi ile mesajlaşarak çalınan oyun karakterinizi bildirir ve sorunu çözmelerini rica ederim. Eğer çözüm alamazsanız bir şikayet dilekçesi hazırlamanız gerekecektir.

Bu dilekçede yaşadığınız sorunu anlatın. Ayrıca dilekçenize online olarak oynadığınız oyun sitesinin web adresini kullanılan ip adını ve karakterinizin bilgilerini fotokopi çıktısı olarak ekleyin ve doğruca gidip suç duyurusunda bulunun, iyide suç duyurusu nereye ve ne zaman yapmalısınız? Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkezi amirliğine veya suçun işlendiği yerden sorumlu cumhuriyet başsavcılığına suçu veya buna sebep olan kişiyi öğrendikten sonra 6 ay içerisinde yazılı olarak başvuruda bulunmanız gerekecek.

gamerlar dikkat onemli oyun karakterini calana ceza var 150x150 Gamerlar Dikkat Önemli! Oyun Karakterini Çalana Ceza VarBakın bu süre hak düşürücü bir süre eğer süreyi kaçırırsanız yandı gülüm keten helva diyebilirsiniz. Gelelim bunu yapanın alacağı cezaya değil mi? Nasıl neden? İçinizin biraz olsun rahatlaması için. Çünkü bize zarar veren kişi ceza aldığında vicdanımız bir nevi olsun huzur bulur. En azından yaptığı yanına kalmaz. Eğer bir kişi size ait bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçiriyorsa veya yiyorsa ya da başkasına veriyorsa bir yılla 4 yıl arasında hapis cezası alır gerekçesi de dediğimiz gibi sizin kişisel verilerinizin sizden izinsiz alınması ve oyun karakteriniz artık sizin kişisel veriniz halindedir. Bu kişi aynı zamanda bilişim sistemine girme suçu işlemiştir.

Çünkü sizin hesabınıza girmiş ve orada bir süre bulunmuştur. Dolayısıyla bundan dolayı da ceza alacaktır. Bu ceza da bir yıla kadar hapis veya adli para cezası dır. Gördüğünüz gibi suçu işleyen kişi bir harekette kanunun birden fazla maddesini ihlal etmiş oluyor. Hakim burada her suçu ayrı ayrı değerlendirip hangi suçun cezası en ağır suçtan ceza veriyorum. Tabii bir de olayın maddi zarar durum var. Biliyorsunuz ki zararını ispat edebildiğiniz her durumda size zarar verenden tazminat talep etme hakkınız var. Yeter ki bu kişinin kim olduğu ispat edilmiş olsun velev ki bu kişi tespit edildi.

Bu durumda davanızı zarar veren kişinin yerleşim yerinde bulunan asliye hukuk mahkemesinde açmanız gerekecek. Hâkim zararınızın boyutu için bilirkişi atayacak. Bilirkişinin raporu doğrultusunda hakimin ne kadar tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdiğini göreceksiniz. bir daha belirtelim. Bu davayı fiili veya faili, yani suçu ve yapanı öğrendiğiniz tarihten itibaren itibaren 10 yıl içerisinde açmalısınız. Bu süreler hak düşürücü sürelerdir.

Yorum Yaz

− 2 = 4