Gelen İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır İtiraz Edersem Ne Olur?

Gelen İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır İtiraz Edersem Ne Olur

Icra takibine itirazı nasıl yapmalıyım? Itiraz edersem ne olur? Öncelikle neye itiraz ettiğiniz konusunun çok önemli olduğunu belirtmeliyim. Yani ortada gerçekten aleyhinize bir durum var da buna itiraz ediyorsunuz. Yoksa alacaklı avukatı diyelim ki icra takibini yanlış icra müdürlüğü nde açtığı için sırf gıcıklığına itiraz ediyorsunuz.

Renginiz ne? Avukatla müvekkili birbirine düşürmek mi?

Çünkü itiraz ettiğinizde her halükârda takibi duracağını biliyorsunuz. Daha sonra değineceğimiz çek senet gibi durumlar bunun istisnası tabiki şimdi eminim şöyle söylüyorsunuz, ben itirazımı yaptım artık karşı taraf düşünsün var mı öyle? Bizimle kolay kolay baş etmek, böyle süründürür adamı işte yada haksız yere icra takibi yaparsan böyle uğraşmak zorunda kalırsın. Her yer icra, her yer isyan diyorsunuzdur.

gelen icra takibine itiraz nasil yapilir itiraz edersem ne olur 300x150 Gelen İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır İtiraz Edersem Ne Olur?Gel gelelim. Eğer sadece icra müdürlüğünün yetkisine itiraz ettiyseniz icra dosyanız durur. Ancak aynı şekilde bu kez sizin olduğunuz yerdeki icra müdürlüğünde açılır ve devam eder. Size yeniden tebligat gönderilir ve süreci aynen yaşarsınız. Eğer asıl borca itiraz ederseniz o zaman takip durur. Alacaklı bunun karşılığında itirazın kaldırılması veya itirazın iptali talebinde bulunur. Eğer sadece faize itiraz ederseniz bu durumda kısmi itiraz söz konusu olur. Yani faiz yönünden takip durur ama asıl alacak yönünden devam eder.

Burada size çok önemli bir noktayı belirteyim. Eğer faize itiraz edeceksiniz. Bunun tutarını belirtmeniz şart. Yoksa itirazınız geçersiz olur. Asıl alacağı itiraz etmediğiniz için de borçlu sizin maaşınızın kesilmesi için haciz yazısı gönderebilir ve varsa aracınıza haciz koy durabilir. Başka bir ihtimal de borcun miktarına itiraz etmektir.

Yani siz gerçekten borçlu olduğunuzu kabul ediyorsunuz ama borcun miktarını kabul etmiyorsunuz. Işte burada da yine itiraz ettiğinizde o kabul etmediğiniz miktar varya onun net olarak belirtmelisiniz, yoksa icra dairesi bu itiraz da kabul etmez. Takip aynen devam eder. Birde imzaya itiraz vardır ama ona başka bir videomuza değineceğiz.

Yorum Yaz

2 + 2 =