Hacizde Neleri Alırlar Nelere Haciz Konulabilir ?

Hacizde Ne Alırlar Nelere Haciz Konulabilir ?

Neleri haciz konabilir alacaklı parasını kurtarabilecek her şeye haciz koymak ister. Öyle ki bazı alacaklar eğer mümkün olsaydı borçlunun böbreğini bile haciz işlemi uygulandı. Şaka bir yana alacaklının açmış olduğu icra takibi neticesinde siz tebligatı alıp 7 gün içinde itiraz etmezseniz takip kesinleşir ve sıra haciz aşamasına gelir. Eskiden ev haczi en sık başvurulan yöntemdir. Çünkü toplumda konu komşuya karşı utanma belası olduğundan evdeki eşyaların haczi götürmesi onur kırıcı durum olarak anlaşılır.

Böylece alacaklı alacağına kavuşturdu. Belki bilmiyorsunuzdur ancak hacze gelinmesi borcu arttıran bir durum çünkü genelde taksi kullanıldığı için taksimetre ve bekleme ücreti icra memurunun yolluğu, nakliye aracı ham maliye derken borcunuz durduk yere artar. Zaten ödemediğiniz borç daha da içinden çıkılmaz hale gelir. Ev eşyalarının haczi ile ilgili hukuki durum değiştiği için artık alacaklar açısından cazip olmaktan çıktı.

Haliyle borçluya daha fazla yük binmesin diye tercih edilmiyor. Malumunuz eskiden evdeki her şeyin alınması tehdidi varken bugün kanun borçlunun ve evde yaşayan diğer bireylerin hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan hiçbir şeyin haciz edilemeyeceğini söylüyor. Ancak eğer aynı eşyadan birden fazla varsa fazla olanlar haczedilebilir. Örneğin bugün ödevlerin tamamı bilgisayar üzerinden yapıldığı için bilgisayar haczedilemez. Bakın özellikle belirtiyorum.

hacizde neleri alirlar nelere haciz konulabilir 150x150 Hacizde Neleri Alırlar Nelere Haciz Konulabilir ?Hayatımızı sürdüreceğiz eşyalar haczedilemez. Onun dışındakiler haczedilebilir. Mesela büyük bir led tv kolay satılacağı için haciz edilebilir veya evde 2 buzdolabı varsa biri haczedilebilir. Şimdi dilerseniz olası bir durumda nelerin halledebileceğini birlikte bakalım. Evinizde yaşamak için ihtiyacınız olan eşyalar dışında her şey haczedilebilir demiştik. Bunun dışında maaşınızın en az dörtte biri buraya dikkat. Aracınız eviniz arsanız telif hakkınız, marka, evet, evet, marka da haczedilebilir.

Yine üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarınız, sanat eserleri saatleriniz gibi aklınıza gelen ve onlar olmasa da yaşayabileceğiniz her şeye haciz konabilir. Birde çok önemli. bir husus daha var. Eminim çok şaşıracaksınız. Boşanma davasında hükmedilen tedbir nafakasının da en az dörtte birine haciz konabilir. Bunun dışında iş yerinize gelindiğinde gerek görülen tüm cihazların ve mobilyaların daha arz edebileceğini. Unutmayın.

Yorum Yaz

43 − = 36