Hangi Cezalar Adli Sicil Kaydına İşlenmez?

Adli sicil kaydında hangi kararlar işlenmez? Adli sicil kaydı, diğer bir deyişle sabıka kaydı işe alımdan tutun evliliğe kadar hayatımızı olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilecek bir kayıt zira sonuçta geçmişimizin devlet nezdindeki izdüşümü görülebildiği tek alan. Yani eğer silinmesi uzun zaman alacak nitelikteki bir suçu işlediyse ve evleneceğimiz kişinin ailesi kendi çocuklarına sıkıntı olmaması için bu belge bizden talep ederse muhtemelen bir yuva daha kurulma aşamasına gelmeden mefta olacak. Peki her suç adli sicil kaydımızı işler mi?

Yani hangi durumlar önümüze çıkmaz? Gelin birlikte bakalım. Eğer işlediğimiz bir suç nedeniyle hakkınızda cezaya hükmedildiği ise bu cezadan dolayı hakkınızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması, diğer bir ifadeyle hgb kararı verildiyse bu karar sabıka kaydınıza işlenmez yani böyle bir durumda edevlet üzerinden veya adliyeden sicil kaydınızı almak istediğinizde hgs varsa da görmezsiniz.

Fakat burada size bir ayrıntı paylaşmak istiyorum. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı her ne kadar doğrudan sabıka kaydınız da görünmüyorsa da ihtiyaç halinde savcılar veya hakimler gerektiğinde görebilsin diye arka planda kayıt tutulur olsun yinede evliliğe mani değil ya bunun dışında misal nafakadan veya taahhüt ihlalden dolayı ceza aldınız ve gidip cezanızı çektiniz işte bu ve bunlar gibi disiplin hapisleri de yine sabıka kaydınıza işlenmez. Bunun haricinde üst rütbeli fiili saldırı nöbet talimatına uymamak, firar ordu malını kaybetmek veya hasara uğratmak, emre itaatsizlik gibi durumlar yani sırf askeri suçlara ilişkin verilmiş mahkumiyet kararları ve ayrıca disiplin suçlarına dair verilmiş kararlar da sabıka kaydınıza işlenmez.

hangi cezalar adli sicil kaydina islenmez 300x200 Hangi Cezalar Adli Sicil Kaydına İşlenmez?

Yorum Yaz

1 + 7 =