Hangi Mallar Haczedilemez, Nelere Haciz Konulamaz?

Hangi Mallar Haczedilemez, Nelere Haciz Konulamaz

Neleri haciz konamaz? Alacaklı olan alacağına ne kadar kısa sürede kavuşmak istiyorsa çoğu zaman borçlu için durum tam tersi nedir? Hele bazıları borcu ödemek için garip şekilde özel efor sarfeder. Bu tür kişilere sinirlenen alacaklarda elinden geleni ardına koymamaya yemin edip ajitasyona avukatı da psikolojik baskı altına alıp her şeye haciz koymaya çalışırlar.

Zira artık durum biraz da izzedi nefis haline dönmüştür. Alacakların bu hırsı halini önceden sezmiş olan kanun, bazı durumlarda frene basılmasını sağlıyor. Ve kişi her ne kadar borçlu olsa da her şeye haciz konulamayacağı söylüyor. Gelin neleri haciz konulamayacağı görelim. bir aile için temel anlamda ihtiyaç sayılan hiçbir şeye haciz konamaz.

Fiyatı makul olan aile konutuna yaşlılık aylığına, yetim maaşına, borçlunun mesleğini yapması için gerekli alet kıyafet ekipmanlara borçlu çiftçi ise kendisi ve ailesinin geçimini sağlayan arazi hayvanlar, iş makineleri ve zirai aletler ve borçlunun ailesinin idaresi için tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut 3 keçi veya koyunu ve bunların 3 aylık yem ve yataklarına.

hangi mallar haczedilemez nelere haciz konulamaz 150x150 Hangi Mallar Haczedilemez, Nelere Haciz Konulamaz?Borçlunun en az 2 aylık yiyecek ve yapacaklarına, çiftçinin tohumlarına, askeriye ve zabıta dan malülen emekli olanların maaşlarına sgk, emekli aylıklarına, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneğine çeyiz ödeneği ne işsizlik maaşına ordunun hava ve deniz mensuplarına verilen tazminat ve ikramiye lere bedensel zarar nedeniyle kişinin kendisine ve ailesine ödenen tazminatlara kik tarafından verilen burslara kredi ve yardımlara.

Bireysel emeklilik sistemindeki birikimlere mahkeme kararıyla bağlanan nafaka ve son olarak da devlet tarafından devredilmesi yasaklanmış hak ve varlıklara haciz konamaz. Buradaki önemli kriter haciz etmeyi düşündüğünüz şeyin borçlu için ne kadar elzem, ne kadar hayatı olduğu sorunudur. Buna dikkat ederseniz harz ettiğiniz herhangi bir hak konusunda şikayet etmenize gerek kalmaz.

Yorum Yaz

+ 88 = 98