Hangi Meslekler Yıpranma Hakkından Yararlanabilir?

Hangi Meslekler Yıpranma Hakkından Yararlanabilir?

Yapılan son düzenleme ile birlikte yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısı tam olarak 45 e çıkartıldı. Bildiğiniz gibi bir diğer adı fiili hizmet zammı süresi olan yıpranma hakkı çalışma şartları ağır olan meslek çalışanlarının emekliliği kolaylaştırmak amacıyla verilir. Misal madenciler açısından baktığımızda emeklilik yaşları 55 ten. 50 ye indirildiği gibi izinli ve tatilde olarak geçirdikleri sürelerde yıpranmaya dahil edildi ki bu da madencilerinin 43 yaşında emekli olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla en çok yıpranan en erken emekli olabiliyor.

hangi meslekler yipranma hakkindan yararlanabilir 300x154 Hangi Meslekler Yıpranma Hakkından Yararlanabilir?Hangi meslekler yıpranma hakkından yararlanabilir? Normalde bu kapsamda çalışanların 360 güne karşılık 60 ile 90 arasında ilave ediliyor. Ama eğer madencilik gibi tehlikeli ve ağır işte çalışıyorsanız bu süre 180 güne çıkıyor yani. bir madencinin bir yılı 540 gün anlamına geliyor.

Ayrıca bahsettiğim bu süreler hem prim gününe ekleniyor hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Şimdi son düzenleme ile yıpranma hakkı tanınmış bazı meslek gruplarını anlatalım.

İsterseniz yazının altındaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. Az önce de belirttiğim gibi madenlerin altında çalışanlar asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar. Emniyet ve mit mensupları, cam, fabrika ve atölyelerinde veya çimento fabrikalarında çalışanlar, ceza ve infaz kurumu personeli. Termik santrallerde çalışanlar, yine bunların haricinde eczacılar, ebeler, diş doktorları, bakanlar. Evet, evet, bakanlarda yıllık artık 90 gün ilave ile yıpranma hakkından yararlanabiliyor.

Yorum Yaz

32 − 30 =