Hangi Nafaka Hangi Durumlarda Bağlanır?

Hangi nafaka hangi durumda bağlanır?

Bizim hukuk sistemimizde 3 çeşit nafaka vardır. Bunlar tedbir nafakası, iştirak, nafakası ve yoksulluk nafakası dır. Tedbir nafakası diğer nafaka türlerinden şöyle ayrılır, bunu talep etmek için illa boşanma davası açmanıza gerek yok. Eşinizle ayrı yaşıyorsanız ve kendisi sizin ve çocuklarınızın geçimini sağlayamıyorsa aile mahkemesine başvurarak tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Bunun haricinde boşanma davası açtığınızda aynı sebeple tedbir nafakasını. İsteyebilirsiniz, unutmayın. Eğer eşinizle barışırsınız veya boşanma davası sona erip lehinize yoksulluk nafakasına hükmedilir ise bu nafaka geçerliliğini yitirir. bir diğer nafaka türü ise iştirak nafakası olup boşanma davası sonunda çocuğun velayetine sahip olan tarafa ki bu genellikle anne oluyor.

hangi nafaka hangi durumlarda baglanir 150x150 Hangi Nafaka Hangi Durumlarda Bağlanır?

Diğer eşin çocuğun eğitim ve ihtiyaçlarına maddi anlamda katılmak zorunda olması için hükmedilen nafaka dır, iştirak nafakası, boşanma davasının kesinleşmesi ile başlar. Çocuğun reşit olduğu döneme kadar devam eder ancak burada şu şekilde önemli, bir ayrıntı mevcut. Eğer çocuğunuz 18 yaşını geçmişse ancak eğitimini devam ediyorsa eğitim hayatı bitene kadar iştirak nafakasına katılmak durumundasınız.

Çünkü Yargıtay iştirak nafakasına katılan babadan yana değil, okuyan çocuklardan yana tavır koyuyor. Bahsettiğimiz nafakalarını dışında bir de yoksulluk nafakası vardır. Bu nafaka için boşanma davasının kesinleşmiş olması gerekir ve bu sebeple eşlerden birinin. Açıkça yoksulluğa düşecek olması halinde yazılı olarak mahkemeden bunu talep ederse mahkeme süresiz şekilde yoksulluk nafakasına hükmedebilir.

Ancak burada önemli bir ayrıntı var. Yoksulluk nafakasını talep edecek olan eşin boşanma davasındaki kusuru diğer eşle en fazla yarı yarıya olmalıdır. Bunun haricinde eğer eski eşi başkasıyla gayri meşru hayat yaşıyorsa yoksulluk nafakasını talep edemez. Nafakaya dair tüm taleplerinizi. Yaşadığınız yerdeki aile mahkemesine eğer aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine iletebilirsiniz.

Yorum Yaz

10 + = 16