Hangi Suçlular Hangi Cezaevinde Kalır?

Hangi suça göre hangi cezaevinde kalır? bir diğer adı ceza infaz kurumu olan cezaevleri mahkum profillerine göre değişiklik gösterir. Cezaevleri açık ve kapalı olmak üzere 2 ayrılır açık cezaevlerinde dıştan koruma ile görevli personel ve firara karşı herhangi bir koruma yoktur. Zaten cezası kısa süre sonra bitecek olan birinin de buradan firar etmesi beklenmez. Açık cezaevinde infaz memuru nezaretinde dışarı çıkabilir.

Ziyaretçilerle serbestçe görüşebilirsiniz. Eğer açık cezaevinde iseniz bir işte çalışmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Çünkü burada amaç üretimdir. Bu sebeple bu cezaevlerinde atölyeler kurulur ve size emeğinizin karşılığı olarak gündelik bir kazanç verilir. Ancak bunun tamam size verilmez. Önce günlük yemek bedelini tahsil edilir. Geriye kalan sa tahliye olduğunda size verilir.

Eğer bu esnada vefat ederseniz bu tutarı mirasçıları alabilir. Peki kimler açık cezaevinde kalır? Adli para cezası alıp ödemediği için hapis cezasına çevrilen ler taahhüdü ihlal edenler, kasıtlı suçlardan toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olanlar taksirli yani kasıt olmadan kusurla işlenmiş suçlardan toplam 5 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olanlar burada kalırlar.
hangi suclu hangi cezaevinde kalir 300x167 Hangi Suçlular Hangi Cezaevinde Kalır?

Burası aynı zamanda bir nevi sosyal hayata adapte olabilmenin ilk adımıdır. Kapalı cezaevlerinde ise içten ve dıştan koruma ile görevli personel bulunur ve açıkçası dışarıyla temas imkansızdır. Zaten 7 metre yükseklikteki duvarlar yüzünden güneşi bile ancak tam tepeye çıktığında görebilirsiniz. Kapalı cezaevleri için alfabetik anlamda birçok sınıflandırma getirmiş olup, neredeyse her suç tipi için ayrı bir harf kullanmaya başlamıştır. bir örnek vermek gerekirse mesela tipi cezaevlerinde terör üyeleri ve terörle suçlananlar, cinayet suçları, cinsel taciz suçları, bebek tacizcisi ve diğer tacizci mahkumlar kalır.

Yorum Yaz

76 + = 79