Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Nedir?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir?

En basit şekilde şöyle diyebiliriz, siz bir suç işlersiniz veya suça karışır sız yargılamanın yapılır. Suçun niteliğine ve sabıka durumunuza göre hakim bir hüküm verir ancak hükmün geri bırakır ve 5 yıllık denetimli serbestlik tabi tutulursunuz. Siz bu süre zarfında bir başka suça karışmaz veya sıkıntı çıkarmazsınız.

Bu işlediğiniz suç sabıkaları işlenmez yani denetim süresinin sonunda sanki o suç hiç işlenmemiş gibi olur. Tabi bunun bazı şartları var misal. İşlediğiniz suçun cezası en fazla 2 yıl hapis ve adli para cezası olmalı. Bunun haricinde sabrımızın temiz olması gerekir. Tabi burada bir durumu atlamamak gerekir. Daha önce işlediğiniz ama kastınız olmadığı bir mahkumiyetiniz varsa bu durum hagb kararı için sorun teşkil etmeyecektir.

hukmun aciklanmasinin geri birakilmasi nedir 150x150 Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Nedir?

Ayrıca duruşmalardaki hal ve tavırlarının da mahkemeyi sizin bir daha suç işlemeyeceğine dair ikna etmesi gerekir. Sonuçta kararı tamamen hakimin takdirine kalmış bir durumdan bahsediyoruz. O yüzden duruşmalarda, tarzınıza ve söylediklerinize dikkat etmelisiniz. Bir de son olarak eğer ortada kamunun uğradığı bir zarar varsa bunu da gider misiniz ki? Hakim hagb kararı versin.

Eğer durumunuz yoksa da bu taksitlere bölünebilir. Peki denetim süresi içerisinde başka bir suç işlerseniz ne olur? İkinci suçun uzun kararını veren mahkeme size hagb kararı vermiş olan mahkeme durumu bildirir. Onlar da daha önce geri bıraktılar. Hükmü açıklarlar ve 2 suçun cezasını da katmerli olarak çekmek durumunda kalırsınız. Ayrıca HAGB kararın sabrınıza silinmesi için denetimli serbestlik süresi olan 5 yılın sonunda kararı veren mahkeme, mutlaka yazılı olarak başvurmanız gerektiğini unutmayın. Yani bu durum kendiliğinden silinmez.

Yorum Yaz

35 − = 25