Hukuk Bürosu SMS’le Beni Taciz Ediyor Ne Yapmalıyım?

Hukuk bürosu, sms de beni taciz ediyor. Bunun için ne yapmalıyım? Bildiğiniz gibi ülkemizde bazı evhamlı alacaklar. Borçluyu taciz ederek alacağına kavuşmayı ümit eder. Hepimiz şu konuda hemfikiriz sanırım eğer bir insanın ödeme durumu varsa zaten borcunu öder ama ödeme niyeti yoksa ciğerini de söyleseniz alamazsınız.

Ama birde ödeme niyeti olmasına rağmen durumu olmayan kişiler var ki işte onlar bu tacizler dan dolayı başka yere borçlanıp taciz eden alacaklının borcunu ödemeye çalışır. Yani bir mal niyeti giderirken başka bir taraftan açıkta kalırlar. Nedeni de hep şu utanma belası dediğimiz onurlu insan için bıçak sırtı olan durum, işte bazı avukatlık büroları da tam olarak bu kişilerin gözüne kestirmiş durumda. Bu bürolar borçlu, her gün mütemadiyen arayarak ya da mesaj göndererek psikolojik baskı altına alır. Hatta bunların arasında hızını alamayıp borçlunun akrabalarına ulaşan avukatlar var.

hukuk burosu smsle beni taciz ediyor ne yapmaliyim 150x150 Hukuk Bürosu SMSle Beni Taciz Ediyor Ne Yapmalıyım?Haliyle borçlu da vurulan vurun ben kolay ölmem demek yerine bu baskıya dayanamaz ve gidip başkasına borçlanır. Haliyle daha da zor duruma girer. Nasıl girmesin bu bürolar? Çilingirle eve girip eşyaları haciz edeceğini söyleyince yetmedi hapis cezası temalı mesajlar gönderince kanunu tam bilmeyen borçlu da korktukça korkar ve elinde avucunda ne varsa vermeye hazır konuma gelir. Ama bu zulmün böyle kalmayacağı belliydi. Sonunda reklam kurulu bu tarz mesaj gönderen bir avukatlık bürosuna emsal niteliğinde 31176 lira para cezası kesti. Yani bu kararla sms lerin taciz etmek anlamına geldiği de tescillenmiş oldu.

Demek ki bir avukatlık bürosu size aynı konuda birkaç kez mesaj gönderirse hemen ticaret bakanlığının websitesinde bulunan işlemler bölümüne girerek ticari elektronik ileti şikâyet sistemi’ne. Edevlet şifrenizi girerek şikayetinizi mümkünse görsellerinizi birlikte belirtip. Reklam kuruluna şikayette bulunacaksınız. Eğer edevlet şifreniz yoksa bulunduğunuz ildeki ticaret il müdürlüğüne fiziki olarak da başvuru yapabilirsiniz. Yine avukatın bağlı olduğu baroya veya barolar birliği’ne de başvurabilirsiniz ama kuvvetle muhtemel başvuru için sizden ödeme talep ederler. Tüm bunların dışında eğer taciz nedeniyle korktuğunuz için gidip başka bir yere borçlandı insanız ve borcunuz arttıysa. Psikolojiniz bozulduysa borcunuzdan akrabalarınızın haberi olduğu için itibarını zedelendi. Sede buna sebep olan avukatın aleyhine asliye hukuk mahkemesinde tazminat davası açabileceğiniz gibi kişilerin huzur ve sükununu bozma gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunabileceğini unutmayın.

Yorum Yaz

16 − 13 =