İade Edilen Dava Harçları Nasıl Alınır?

İade edilen dava harçlarını almak için ne yapmalısınız?

Davacı sıfatı ile açtığımız davada eğer çıkan kararda davacı tarafından peşin yatırılan 4.000 lira harçtan 200 liralık harcın mahsubu ile kalan 3.800 liranın talep halinde davacıya iadesi şeklinde bir ibare okuduysanız, bu mahkemenin size hart iadesi yapacağı anlamına geliyor. Peki mahkeme hangi şartlarda buna karar verir? Eğer davanın açılmamış sayılması şeklinde bir karar verildi ise bu davanız takip edilmezse ve gerekli sürelerde siz veya vekili tarafından yenilenmedi anlamına gelir.

Eğer davanın reddine karar verildi ise muhtemelen ya yetkisiz ya da görevsiz mahkemede dava açmışsınızdır veya yine başka bir sebebin varlığı ya da yokluğu neticesinde davanız reddedilmiştir. Bunların haricinde bazen davanın kısmen kabul edilebilir ve yine kısmen reddi edebilirdi. Nasıl desem misal, siz 100.000 liralık bir dava açmışsınızdır ve buna göre peşin harç yatırmış değer ancak mahkeme davanın 40.000 liralık kısmını reddetmiş, davanın da 60.000 liralık uyuşmazlık üzerinden görüleceğine karar vermiştir.

Dolayısıyla reddedilen 40.000 lira için önceden yatırdığınız peşin harcı iade alabileceksiniz. Gelgelelim yatırdınız harcı nasıl iade alabileceğinizi öncelikle mahkemenin vermiş olduğu kararın kesinleşmesi gerekir. Yani taraflara tebliğ edilmesi ve tarafların da buna ilişkin üst mahkemeye itiraz etmemeleri gerekir ki karar kesinleştiğinde kesinleşmesine müteakip kararın kesinleşme yazısının yazılması gerekir. O yazıya istinaden de size bir müzekkere yani elden takip edeceğiniz bir evrak hazırlanır.

Sizi evrakı alıp mahkeme adına harcın yatırıldığı vergi dairesine giderek mahkemenin kesinleşme kararı harcı size ödeneceğini gösteren müzakere ve kimlik fotokopisi bizde vergi dairesinin ilgili birimine teslim ettikten sonra harcımız takriben 4 ile 6 hafta arasında hesabınıza yatırılacaktır. Tabi eğer bir vergi veya SGK borcunuz varsa önce o mahsup edilecektir. Acaba son 10 yılda hangi davalar açtınız? Hangi davalarında bu 3 durumdan birisi neticesinde harfi adresine karar verildi ve siz harcamanızı iade almadınız?

iade edilen dava harclari nasil alinir 300x200 İade Edilen Dava Harçları Nasıl Alınır?

Yorum Yaz

+ 30 = 31