İcra Borcu Yüzünden Akrabalar Aranır mı?

İcra borcu yüzünden akrabaları arananlar ne yapmalı? 25 milyondan fazla icra dosyasının aktif olduğu ülkemizde bu dosyaların tahsili için hukuk bürosu, personelleri ve varlık yönetim şirketlerinin müşteri hizmetleri oldukça yoğun bir mesai harcıyor işini iyi ve usulünce yapanları bir kenara koyacak olursak, icra tahsilat anlamında borçluyu rahatsız ederek çözüm arayışına giren personel sayısı bir hayli fazla.

Belki belli sayıda tahsil sorumluluğu konması belki de yöneticisinin uyguladığı mobbing nedeniyle bu tahsilat biriminde çalışanlar borçlulara çok ama çok acımasızca davranıp günde en az 5 kez mesaj gönderip 3 kez de arayabiliyorlar. Eğer bu çözüm sağlamazsa borçlunun ailesine, akrabalarına, hatta komşularına bile ulaşıp borçluyu ifşa etmeye çalışıyorlar. Bahsettiğim bu durumu yaşayan binlerce borçlu var. İyi hukuk büroları veya alacak şirketlerinin müşteri hizmetleri birimi, borçlunun komşusunun telefon bilgisine kadar nasıl ve ne hakla ulaşabiliyor?

Asıl sormamız gereken bu değil mi? Peki bunu yapan kişinin hangi suçları işlediğini biliyor musunuz? Sizi sıklıkla arayıp rahatsız ettiği için kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu işliyor. Akrabalarınızın ya da komşularınızın telefonu hukuka aykırı şekilde elde ettiği için kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirme suçu işliyor. Etrafınızda sizin borcunuzu söylüyorsa kişisel veri hukukuna aykırı şekilde yayma suçunu işliyor. Ayrıca eğer icra borcu yüzünden sizi hapisle korkutacak, sms gönderiliyorsa tehdit suçu işlemiş oluyor.

Aynı zamanda eğer sizin mesela dolandırıcı olduğunuzu söylüyorsa ki bu sayı hiç az değil. Hakaret suçu işliyordur gördüğünüz gibi liste oldukça kabarık. Neyse sorunuza dönelim olur da İcra borcu yüzünden bir akrabanız veya komşunuz aranırsa ilk yapmanız gereken bir kere bu kadar sıklıkla aranıp rahatsız edildiğiniz ve akrabalarınız komşularınız aranıp borcunuz hakkında bilgilendirilerek haysiyetinin zedelendiği için savcılığa suç duyurusunda bulunmak olmalı. Ayrıca manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

icra borcu yuzunden akrabalar aranir mi 300x200 İcra Borcu Yüzünden Akrabalar Aranır mı?

Yorum Yaz

− 1 = 8