İcra Taahhüdü Verdim Şimdi Ne Olacak Ödeyemezsem Ne olur?

Benden icra taahhüdü aldılar. Şimdi ne olacak?

Borçludan icra taahhüdü alınabilmesi için öncelikle sahnenin iyi oluşturulması gerekir. Burada aktörler avukat ve sizsiniz. Geri kalan her şey yani icra memuru. Adalet bakanlığı, minibüsün, sürücü polisler vs. Hepsi sahnenin dekoru dur. Avukatın odaklandığı şey televizyonu bulaşık makinesini hanımın 84 parça çatal bıçak setini görmek filan değil size icra taahhüdüne imza atmaktır. Çünkü taksitle ödeme denizde alacak taraf. Kibar feyzo postindeki hacı hüso gibi sözleşmeden Cahit verdiği malı geri almıyor.

Derhal icra ceza mahkemesine şikayette bulunuyor ve size taahhüt ihlalden dolayı 3 ay hapis cezası çıkmasını sağlıyor. Sizde 3 ayımız tamamlanana veya borcunu ödeyene kadar içeride kalıyorsunuz. Buraya kadarki kısmı eminim hepimiz bir şekilde biliyoruz ama sizi asıl anlatmak istediğim bu kadar teknik ve hassas bir uygulama olan icra taahhüdü konusu. Tam olarak nedir ve hangi şartlarda geçerli olur? Her şeyden önce ilk şart borcuna yetecek kadar malının haczedilmiş olması gere.
benden icra taahhudu aldilar simdi ne olacak odeyemezsem ne olur 300x141 İcra Taahhüdü Verdim Şimdi Ne Olacak Ödeyemezsem Ne olur?

Nihayetinde siz zaten o mallara zarar gelmemesi için taahhüt veriyorsunuz. İkinci şartsa borcun aydan aya olacak şekilde 4 eşit parçaya bölünmüş olması ve ilk taksiti de peşin den ödemiş olmanız burada kanun borçluya bir hak tanıyor. Eğer bu kadar taksitle ödeyeceğini taahhüt ediyorsan, alacaklı ve avukatı ben bu icra taahhüdü kabul etmiyorum diyemez dese de sonuç değişmez.

Ayrıca eğer haciz mahallinde taahhüt alınacaksa düzenlenen tutanakta sizin. İcra memurunun ve alacaklı tarafın imzalarının bulunması, bunun dışında tüm alacak ve masraf kalemlerinin açık ve ayrı ayrı yazılmış olması gerekir. Diyelim ki gerçekten de tüm şartlar tamam ve sizde ödeme yapmadınız. Bu durumda az önce de belirttiğim gibi alacaklı icra ceza mahkemesi şikayet edecek. Mahkemede azami 3 aya kadar kemiksiz hapis cezasına hükmedilecek. Velev ki duruşmada hazır bulundunuz ve aleyhinize cezaya hükmedildi. Korkmayın. Çünkü gendermeler hemen alıp cezaevine götürmeyecek. Sonuçta kararın tebliğ itiraz süresi yazılması ve infaz ederken en kötü ihtimalle birkaç ay sonra hakkınızda yakalama kararı çıkacaktır.

Yorum Yaz

34 + = 37