İcra Taahhüdünü Taksitimi Ödeyemedim İhlal Hapis Cezasının Zaman Aşımı Var Mı?

Taahhüdü ihlal hapis cezasının zamanaşımı var mı? Elbette var. Borcunuza karşılık verdiğiniz ödeme sözünü yani taahhüdü ihlal ederseniz bildiğiniz gibi alacaklı da icra ceza mahkemesine başvurur ve aleyhinize taahhüdü ihlal cezası çıkar çıkan kararın kesinleşmesinden itibaren eğer 2 yıl boyunca yakalanmaz sanız, cezanın zamanaşımına uğrar ama burada çok dikkat cezanın kesinleşmiş olması gerekiyor.

Yani bundan ne anlamalıyız? İcra ceza mahkemesinin verdiği karara karşı itiraz süresinin tamamlanıp kararın artık uygulamaya hazır hale gelmesini anlamalıyız.
icra taahhudunu taksitimi odeyemedim ihlal hapis cezasinin zaman asimi var mi 300x200 İcra Taahhüdünü Taksitimi Ödeyemedim İhlal Hapis Cezasının Zaman Aşımı Var Mı?

Bildiğiniz gibi mahkemenin bu kararına karşı 7 gün içinde itiraz hakkınız da mevcut ama eğer itiraz etmezseniz kararı kesinleşir ve infaz için süre işlemeye başlar. Az önce de dediğim gibi siz bu infaz süresinin başlamasından itibaren 2 yıl boyunca yakalanma sanız, buna dair olan cezanız da. Zaman aşımına uğrayacak.

Yorum Yaz

4 + 3 =