İcra Takibi Dosyası Nasıl Açılır?

icra takibi dosyasi nasil acilir 150x150 İcra Takibi Dosyası Nasıl Açılır?İcra takibi dosyası nasıl açılır? Gaziantep’te çok sevdiğim bir deyim vardır. Birisi borç istediğinde kahramanımız cebinden bir adet banknot çıkartıp onunla konuşur ve şöyle sorar, param seni verip rezil olayım vermeyeyim rezil olayım.

En iyisi vermemde öyle rezil olayım bildiğiniz gibi para daha doğrusu borç oldukça hassas bir konu olup çoğu arkadaşlığı ve dostluğu bitirecek güce sahip. Gerçekten de boş vermediniz de en kötü kişi olursunuz ama verdiğinizi almak içinde 40 takla atmak zorunda kalabilirsiniz.

Buna rağmen verdiğiniz borcu hala alamadıysanız devreye her yer üçkâğıt her yer icra sloganı girer ve gidip dosyanızı bir avukata verirsiniz. Sonrasında da 2 gözümün çiçeği olan icra dosyası açılır.

Evet, icra takibini bir yemek tarifi gibi düşünürsek ihtiyacımız olanlar şunlar. bir adet borcunu ödemeyen borçlu bir adet avukat bu olmasa da olur ancak olursa daha iyi olur ve bir tutam da icra müdürlüğü. Bu tarihten de önce 2 tür icra takip şekli olduğunu bilmenizde yarar var.

Bunlardan birincisi ilamsız icra ikincisi ise ilamlı icra dır ilamlı icra elinizdeki mahkeme kararını icraya koyma işleminin adıdır. Dolayısıyla burada ilamsız icradan bahsedeceğiz. Yani geri kalan her türlü alacak şeklinden burada avukat öncelikle içerisinde borcun kaynağını, faizini, vekalet ücreti ve icra masraflarının gösteren bir takip talebi oluşturur.

Daha sonra dosyanın açılması için gereken harcı yatırır. Sizden aldığı vekaleti de ekleyerek dosyayı oluşturur ve dosyanıza kimlik numarası verilir. Buna esas numarası denir. Akabinde icra müdürü borçluya gönderilmek üzere bir ödeme emri oluşturur.

Bu ödeme emrinde dosyanın esas numarası icra takibinin hangi icra dairesinde yapıldığı, alacaklının ve borçlunun kimler olduğu borcun kaynağı. Faiz vekalet ücreti, dosya masrafı tüm detaylarıyla yazılır, bir de tebligat zarfı hazırlandı mı borçlu için her şey dahil full paket oluşmuş demektir. Sırada borçluya tebligat göndermek ve bazı işgüzar posta dağıtıcılarının gazabına uğramadan sağ salim borçluya ulaşması var tabi.

Yorum Yaz

3 + = 5