İnternetteki Bir Bilgi Veya Belge Davada Delil Olarak Kullanabilir Mi?

Internetteki bilgi veya belge davada delil olarak kullanabilir miyiz?

Dijitalleşmenin hayatımıza entegre olması, daha doğrusu hayatımızın dijitalleşmeye başlamasıyla birlikte zamanınızın çoğunu internette ve onun uzantıları olan sosyal medyalarda harcamaya başladık. Bu durum kendimize ve çevremize ilişkin yılında video, fotoğraf ve yazı paylaşmanıza sebep oluyor.

Şüphesiz bunlardan herhangi birisinin ileride bizim için dezavantaj yaratabileceğini veya bir davada delil niteliği taşıyıp taşımayacağını bilmiyoruz.

Normalde anayasada, kanunda hukuka aykırı elde edilmiş hiçbir şeyin delil olarak kullanılamayacağı konusunda hemfikir. Ancak burada önemli bir nokta var. Yasaların günün gerçeklerini entegre olmalarının gerektiği gerçeği dijital çağ bu kadar hayatımızı ele geçirmiş iken, kanunların bundan bağımsız hareket etmesi düşünülemez.

internetteki bir bilgi veya belge davada delil olarak kullanabilir mi 150x150 İnternetteki Bir Bilgi Veya Belge Davada Delil Olarak Kullanabilir Mi?

Dolayısıyla sorunuza dönecek olursak, internetten elde edeceğiniz bir bilginin genel anlamda delil niteliği taşıyor olduğudur. Burada delilin nasıl elde edildiği konusunun önemi ortaya çıkıyor. Eğer siz açıkça hukuka aykırı şekilde birisinin sosyal medya hesabına girip bilgilerini alıyorsanız, bırakın bunu delil olarak kullanmayı birde üstüne üstlük hakkınızda verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme suçundan dolayı dava açılabilir.

Ve sizde bir yılla 3 yıl arasında hapis cezası alabilirsiniz. Ayrıca başkasına ait bir hesaba izinsiz girdiniz içinde bilişim sistemine girme suçu işlemiş sayılırsınız ki bu da beraberinde bir yıl hapis cezası veya adli para cezası sonucunu doğurur. Bu nedenle internetten delil ararken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Tabi bir de madalyonun diğer yüzü var. Eğer arama motorunda kolay erişilebilir.

bir bilgiden veya sosyal medya hesabında herkese açık bir videodan. Ya da fotoğraftan bahsediyorsak bunlar zaten kamuya açık oldukları için onların delil olarak kullanılmasında sakınca yok. Bu sebeple siz siz olun, daha sonra sıkıntı çıkarabilecek her türlü yazılı ve görsel içeriğin kullanırken biraz daha düşünün.

Yorum Yaz

9 + 1 =