İnternetten Alınan Ürün İadesinde Satıcıya Ulaşamazsanız Ne Yapmalısınız?

Ürün İadesinde Satıcıya Ulaşamazsanız Ne Yapmalısınız?

Ürün iadesinde satıcıya ulaşamazsanız ne yapmalı? İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde alıcıların en çok mağduriyet yaşadıkları ürünlerin cep telefonu, ilaç ve kozmetik ürünleri olduğunu biliyor muydunuz? Kampanya vaadiyle heyecan içerisinde satın aldığı ürünü beklerken doğranmış salatalıkla karşılaşanlar dan tutun, oyuncak telefona, armuttan tutun, lastik tamir setine, maket telefondan tutun taşa, hatta alınan ürünün fotokopisine kadar geniş bir dolandırıcılık ve mağduriyet yelpazemiz var.

Bu tür dolandırıcıların satış yöntemi hemen her zaman kapıda ödeme şeklinde oluyor, ve anlaştıkları kargo firması çalışanı da ödemeyi almadan kargoyu teslim edip açtırmıyor ki, zaten dolandırıcıların faydalandıkları boşluk noktası tam olarak bu. Satın alan kişi de mecburen ödemeyi yapıyor. Kargo personeli, kargonun açılmasını ve tutanak tutulmasını beklemeden, aracı yolun üstüne park ettim diyerek alıcının yanından ayrılıyor.

internetten alinan urun iadesinde saticiya ulasamazsaniz ne yapmalisiniz İnternetten Alınan Ürün İadesinde Satıcıya Ulaşamazsanız Ne Yapmalısınız?Alıcı heyecanla ürünü açıp içinden soyulmuş hıyar çıktığını görünce, önce hıyarı kutudan çıkarıp evirip çeviriyor işte o an beynin hata kodu verdiği andır. Tam bir şok hali yani birkaç dakika sonrasında dolandırıldığını hissettiği an olacak. Çünkü satıcıyı aradığında ulaşamayacak ya da ulaştı bile. Aldıkları ücretin hıyarı soyma bedeli olduğuna dair absürt bir cevap olacaktır. Peki kahramanımız ne yapsın? Başını taşlara vursun, tabii ki hayır karamsarlığa kapılmak yok, ilk önce ürünü iade etmeniz gerekiyor. Adres yoksa veya ulaşamıyorsanız bunu size ürünü getiren kargo firmasından alabilirsiniz.

Çünkü onlar bir şekilde bunu biliyor olacaklardır. Tabi satıcı sahte adres vermiş olabilir. Peki bu durumda nasıl bir hakkınız olduğunu biliyor musunuz? Zararınızı kargo firmasından alabilirsiniz. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki kanun diyor ki bir ürünü aktaran ya da dağıtımını sağlayan bütün firmalar, bir birinin zararına kesilirler. Haliyle kargo firmaları da bu ürünlerde ayıptan sorumludurlar. Dolayısıyla zararınızı kargo şirketinden yazılı olarak talep edebilirsiniz.

Eğer talebiniz olumsuz sonuçlanırsa, bu durumda tüketici hakem heyetine veya meblaya göre tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz. Bu noktada sizi özellikle uyarmak istiyorum. Eğer kargo çalışanı kargoyu açmanızı beklemeyecekse veya bu konuda sıkıntı yaratıyorsa, size imzalatılan tutanağın teslim aldım bölümüne mutlaka ürünü kontrol etmeden aldım diyerek not düşün, ve tutanağın fotoğrafını çekin. Bu sayede olası bir sorun halinde elinizde deliliniz olacaktır. Bu arada size bu sıkıntıyı yaşayan kişileri dolandırıcılık iddiasıyla savcılığa şikayet edin ki ceza alsınlar ve başkalarının da canını yakmasınlar.

Yorum Yaz

+ 22 = 27