İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır?

İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır?

İnternetten alınan ürünlerde iade süresi ne kadardır? İnternetten alışveriş tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yükselen bir eğilim göstermekte. İnternetten yapılan her alışveriş beraberinde satıcı ile aramızda bir mesafeli satış sözleşmesi kurulmasını sağlıyor. Yani aldığınız her ürün için farkında olarak ya da olmayarak satıcı ile aramızda bir mesafeli satış sözleşmesi imzalıyoruz. Aldığımız ürünler bazen istediğimiz gibi, bazen de beklediğimiz gibi olmuyor.

Bazen farklı ürün gönderen satıcılar olduğu gibi bazen kusurlu ya da defolu yani ayıplı ürün gönderen satıcılar da oluyor. Sonuçta işini iyi yapanlar olduğu kadar işinin ehli olmayıp müşteriye sorun çıkartan satıcılar ve sağlayıcılar da mevcut. Neyse işin özüne dönecek olursak ortada tam olarak 3 farklı iade sürecinden bahsetmek mümkün.

Eğer gelen ürünü iade etmek istiyorsak malın bize teslim edildiği tarihten itibaren 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden bakın hiçbir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden aldığımız ürünü aynen iade edebiliriz, ki burada kargo bedelini de yine satıcı karşılamak durumundadır. Eğer gelen üründe bir çatlak, kırık veya yırtık varsa ki. Bu açık ayıp oluyor.

internetten alinan urunlerde iade suresi ne kadardir 300x150 İnternetten Alınan Ürünlerde İade Süresi Ne Kadardır?Bu durumda iade süreniz 30 gündür. Eğer aldığınız üründe gezdi. bir ayıp varsa örneğin aldığımız ayakkabının tabanı bir süre sonra açıldıysa, ya da dökülürse bu durumda iade süremiz tam tamına 2 yıldır, bu süreye çok dikkat etmeliyiz çünkü bazen süreyi kaçırdığını düşünüp ürünü iade etmekten imtina ediyoruz. Ayrıca ürünü iade etmek istiyorsanız mümkünse konuyla ilgili satıcı bilgilendirmemiz de icap ediyor ki devamında süreç hakkında karşılıklı mutabakat sağlanmış olsun.

Zira belki satıcı bize ücret iadesi değil de daha yüksek bedelli bir hediye çeki vermek isteyebilir herhalde bu kimse açısından fena olmaz. Peki sözgelimi bedel iadesi talep ediyoruz ve süresinde cayma hakkını kullanıp ürünü iade ettik.

Satıcının ödediğimiz bedeli kaç gün içinde iade etmesi gerektiğini biliyor musunuz? Hemen belirtelim. Ürün kendisine ulaştığı andan itibaren. Derhal yani hiç beklemeden tabi iade banka hesabına yapıldığı için bankalararası prosedür gereği paranızın hesabınıza düşmesi bazen 5, bazen 7 iş gününe kadar bulabiliyor. Bu arada eğer kargo ücreti ödediğini sek onun da bedenin bize iade edilmesi gerektiğini unutmuyoruz ve son olarak satıcı mutlaka ama mutlaka cayma süresi konusunda bizi önceden. Yazılı olarak bilgilendirmek zorunda. Eğer bilgilendirmez ise tam bir yıl sonra bile ürünü iade edebiliriz. Yani 14 günlük cayma süresine burada bu durumda bağlı değiliz ve ayrıca bu süre zarfında üründe meydana gelecek bir değişiklik ve hasardan da sorumlu değiliz.

Yorum Yaz

− 6 = 2