İşçilerin yıllık yol izni kaç gündür?

İşçilerin yıllık yol izni kaç gündür?

Yıllık izinde yol izni kaç gündür bildiğiniz gibi bir işçinin yıllık izin kullanabilmesinin ön şartı aynı işyerinde tam bir yıldır aralıksız olarak çalışmak. Haliyle sizde bir yıl hiç sekteye uğratmadan aynı işverene bağlı olarak çalıştığınızda yıllık izne hak kazanmış oluyorsunuz? Çalışanların çoğunun yıllık izinlerini, çalıştıkları şehirlerin dışında.

Misal kendi memleketlerinde bir tatil bölgesinde yaylada veya Köyde geçirdikleri düşünürsek, tatilin birkaç gün yolda ve yol stresi ile geçebileceğini öngörmek çok da zor olmasa gerek işte tam da bu yüzden kanun çalışanların imdadına yetişip işverene şöyle diyor, eğer çalışanın gelip yıllık iznini şehir dışında geçireceğini söylerse ve bunu da belgeler ise ona 4 güne kadar ücretsiz şekilde yol izni vermelisiniz. Bakın burada önemli bir nokta var sizin bunu mutlaka talep etmiş olmanız lazım.

iscilerin yillik yol izni kac gundur 150x150 İşçilerin yıllık yol izni kaç gündür?Yani bundan ne anlıyoruz? Yol iznini açıkça talep etmediğiniz de işverenin bunu vermek zorunda olmadığını ayrıca farkındaysanız kanun net olarak 4 gün demiyor, 4 güne kadar diyor. Dolayısıyla bu süreyi belirlerken 2 tarafın da hakkaniyetli davranması gerekiyor.

Yani İstanbulda çalışıp Edirne’ye gidecek kişi açısından 4 gün ücretsiz izin istemek ne kadar hakkaniyetli değilse. İstanbul’dan örneğin şuna karayoluyla gidecek olan bir çalışana da 2 gün yol izni vermek o derece hakkaniyetten uzak gibi geliyor. Bu arada bilmeyenler açısından paylaşmakta yarar var. Eğer yıllık izninizi aldıysanız işveren daha siz izne dahi çıkmadan izin döneminizin ücretini peşin ödemek zorunda. Nihayetinde asıl en çok yıllık izin döneminde paraya ihtiyacınız olabilir.

Yorum Yaz

81 + = 88