Kamulaştırmasız El Atma Davası

Kamulaştırmasız El Atma Davası

Merhabalar ben avukat Alperen Cihan Çetin Kaya, bugün size kamulaştırmasız el atma davalarında bahsedeceğim, kamulaştırmasız el atma davaları ikiye ayrılır. Fiili el atma ve hukuki el atma. Peki bunlar tam olarak bizim için ne ifade ediyor? Bir taşınmazın üzerinde sizin rızanız dışında veya kamulaştırma bedeli ödenmeden idari tarafından bilfiil işgal söz konusuysa burada fiili el atma mevcuttur. Eğer ki fiili işgal değil de sadece tapuya gittiğinizde karşınızda bir şart görüyorsanız. Burası yeşil alan şehri burası, yol şartıyla burası, cami gibi şeyler görüyorsunuz ama fiili işgal yoksa burası da hukuki el atma konusudur.

1 150x150 Kamulaştırmasız El Atma DavasıFiili el atmaları adli yargıda görülürken hukuki el atmaları ise idari yargıda görmektedir ve bu 2 dava arasında bir nüans farkı vardır, o da şudur, Hukuki el atmalar da taşınmazın hukuki el atma davasında konu olabilmesi için bir üzerindeki şerhin en az 5 yıllık olması lazım. Taşınmazın bir bölü binlik imar planı içinde yer alması gerekiyor. Bu ayrıntı çok önemli çünkü eğer ki bu şartlar yoksa hukuki el atma davanın kabulü pek de mümkün görülmemektedir. Fiili el atma ve hukuki el atma davalarında en önemli kıstaslardan birisi de şudur, bu davalarda çalıştığınız işin uzmanı olan meslektaşlarımızın taşınmazlarla ilgili rayiç araştırması yapması gerekmektedir.

Çünkü devletten alacağınız tazminat ve geriye dönük 5 yıllık ecrimisil hesaplamalarında gerçek bir tazminat alabilmeniz için bu rayiç bedellerin gerçek emsallerine tekabül etmesi gerekmektedir. Bu nedenle de burada çalışacağımız avukatın burada işleri araştırıp emsalleri bulması sizin için çok önemlidir. Maalesef ki vatandaşlarımızın çoğu bu arazilerden haberdar değil. Bu tarz arazilerimizin olup olmadığını tespit edebilmeniz için özellikle tapu dairelerinde şah bölümünü kontrol etmeleri halinde bu tarz davaların olup olamayacağını açıkça açılamayacağını tespit etmeniz mümkündür. Bu nedenle de bu tarz durumlarda işin uzmanı bir avukatla çalıştığınız takdirde davaları kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Hepinize öncelikle sağlıklı ardından haklarınıza kavuşacağımız huzurlu günler dilerim.

Yorum Yaz

39 + = 42