Kargoda Hasar Zarar Gören Eşyadan Kim Sorumludur?

Kargoda hasar gören eşya da sorumlu kimdir?

Günde ortalama 7000000 kargonun dağıtıldığını düşündüğümüzde sayının çokluğu ve bilinçsiz kargo çalışanlarının kargoları yetiştirmek için üst üste yığılmaları neticesinde bazı ürünlerin zarar görmeleri hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Artık kime denk gelirse şaka bir yana hemen hepimiz en az bir kez kargonuzun bize dayak yemiş gibi veya üstünde tepinip izlenimi yarattı hale geldiğine tanık olmuşuzdur.

Tabi ne yapıyoruz? Kargonun gelmesini verdiği sevinç ve mutlulukla ürünü kargo personelinin yanında açıp bakmıyoruz. Teslim eden görevli yolun ortasına park ettiği aracı hızlıca dönerken biz de alelacele paketi açmaya başlıyoruz ve sonunda kargon uğradı. Şiddetle karşı karşıya kalıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor. Siz müşteri temsilcisini arayıp ulaşamıyorsunuz. O öfkeyle de şubeye gidip hesap soruyorsunuz. Şubede görevli kişi de haklı olarak size.

kargoda hasar zarar goren esyadan kim sorumludur 150x150 Kargoda Hasar Zarar Gören Eşyadan Kim Sorumludur?

Tutanak tutup tutmadığını soruyor, tutanak mı ne tutana evet, evet, öfkenin yerini hızlı şekilde tutanak tutma pişmanlığını bıraktığı o anı hepimiz yaşadık. Merak etmeyin. Eğer böyle bir durumla baş başa kalmak istemiyorsanız, kargoyu aldığınız zaman ilk olarak hasarlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve ürünü kargo görevlisinin yanında açarak hasar tespit tutanağı tutmalısınız. Tutanak sonrası ürünü kabul etmeyip iade edebilir ve firmaya hasar tespit tutanağı mail ortamında paylaşarak hasarsız bir ürün göndermelerini talep edebilirsiniz.

Bu durumda sorumluluk gönderici firmaya aittir. Onlar kargo firmasından talep edeceklerdir. Peki bir tanıdığından kargo hasarlı olarak geldiğinde ne yapmanız gerekir? Yine tutanak tutarak ürünü hasarlı olarak geldiğini teyit edebilirsiniz ama bu durumda zararının giderilmesi için gönderinin çıkış veya varış yaptığı hizmet birimine yani şube ya da acente ye ya da hizmet biriminin bağlı olduğu bölge müdürlüğüne yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Başvurmanız için dilekçenizde hangi bilgilerin olması gerektiğini, videonun altında bulunan bilgilerden ulaşabilirsiniz. Eğer zararınızı bu şekilde giremezsiniz, elinizdeki tutanakla tüketici hakem heyetine başvuru hakkına da sahipsiniz. Ayrıca kargonun hasarlı olduğunu belgeleyen fotoğrafları da çekerek, talep dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Yorum Yaz

− 4 = 2