Kaskosuz Aracınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Kaskosu aracınız çalınırsa zararınızı nasıl giderebileceğinizi biliyor musunuz? Bazen dalgınlıktan bazen de gerek görmediğimizden aracınızın kaskosunu yeniletme konusunda biraz rahat davranıyoruz. Bu hatamızda bize bazen çok ama çok pahalı yapar diye biliyorum. Ufak tefek çarpmaları veya hasarları bir kenara koyacak olursak, bir sabah kapınız da aracınızı görememe ihtimali sizi ürkütmüyor mu? Düşünsenize aracınızın alarm susturulmuş. Koltuğu işgal edilmiş marşına basılmış ve aracınız bilfiil kaçırılmış olabilir.

Gerçekten sabah böyle bir manzarayla uyanıp ilk şoku attığınızda iç sesiniz muhtemelen birkaç sinkaflı sözün sonunda aynen şu cümleyi kuracaktır, şu kasko yu yaptırsaydım demek ki kasko dedikleri böyle zamanlarda lazımmış. Şaka bir yana ülkemizde yaklaşık 8.000000 aracın kaskosu dolaştırıldı düşünürsek. Az önce anlattıklarım esasen hiç ama hiç uzak ihtimaller değil. Peki evlerden ırak olsun ama böyle bir durumla karşılaşırsanız zararınızı giderebileceğinizi biliyor musunuz? Biraz garip geliyor ama aracınız aslında asayişin tam ve gereği gibi sağlanmaması nedeniyle çalınmıştır. Peki asayişini sağlama görevi kime ait? Tabiki devlete, daha doğrusu devletin kolluk kuvvetlerine yani Jandarma.

Polis veya bekçiye aittir aracınızın çalınması asayişin tam sağlanamaması anlamına geldiği ve oda hizmet kusuruna girdiği için ilk yapmanız gereken elinizdeki karakol şikayet tutanağıyla birlikte emniyet genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurup zararımızın giderilmesini istemek olacak. Başvuru tarihinizden itibaren 60 gün içinde ya talebiniz kabul edilip zararınız giderilecek. Ya da talebiniz reddedilecek tabi bir ihtimal daha var. İdare size 60 gün boyunca cevap vermeyebilir de zaten bu da onun sizin talebinizi zımnen yani üstü kapalı şekilde reddetti anlamına gelir. Eğer ret cevabı verirse ret yazınızı aldığınız günden itibaren ve yine eğer hiç cevap alamazsanız da 60 günün sonunu takip eden 60 gün içinde İdare Mahkemesinde zararımızın tazmini için tam yargı davası açacaksınız. Peki bu davanın zaman aşımı var mı? Elbette var. Olayı öğrendiğimiz yani aslında olayın başınıza geldiği tarihten itibaren bir yıl içinde ya da her halükârda 5 yıl içinde davanızı açmanız gerekiyor.

kaskosuz araciniz calinirsa ne yapmalisiniz 300x169 Kaskosuz Aracınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Yorum Yaz

67 − 66 =