Kedi Köpeğine Şiddet Uygulayanlara Ceza Var mı? Nereye Şikayet Edilmeli?

Hayvana kötü muamelede bulunan birine karşı ne yapmamız gerekir?

Petshoplar yarın kötü muamele görecek veya sokağa terk edilecek hayvanlarla dolu insanlar bir hevesle satın aldıkları veya edindikleri hayvanlarına bakmadıkları zaman sokağa atmakta, bir sıkıntı görmüyorlar. Onun bir canı olduğunu göz ardı etmek bu tür insanlar için hiç zor değil.

kedi kopegine siddet uygulayanlara ceza var mi nereye sikayet edilmeli 150x150 Kedi Köpeğine Şiddet Uygulayanlara Ceza Var mı? Nereye Şikayet Edilmeli?

Hayvandan bakıp onu sokağa bırakmak yerine kötü muamelede bulunan bazıları var ki onlara insan demek bile zor. Oysa hayvana bir kap yemek veriyor olmayı sahip zannedip ona her türlü kötü muameleyi yapabileceğini sanan bu kişiler, hayvanın bakımından, sağlığından ve yaşam hakkından sorumludur.

Yani hayvan sahibi hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranamaz, acımasız ve zalimce işlem yapamaz. Dövemez, aç ve susuz bırakamaz. Aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakamaz. Bakımlarını ihmal edemez. Fiziksel ve psikolojik acı çektiren mez hayvana bu şekilde kötü muamelede bulunan sahibini.

Eğer bir ilde yaşıyorsanız, valiliğe ilçede yaşıyorsanız kaymakamlığa şikayet edebilirsiniz. Şikayet neticesinde yapılacak denetlemede kötü muamele tespit edilirse tutanak tutulur ve hayvana el konur. Sahibinden alınan hayvan ya yeniden sahiplendiler ya da koruma altına alınır. Ayrıca sahip olsun olmasın hayvana kötü muamelede bulunan kişiye de idari para cezası kesilir.

Yorum Yaz

29 + = 35