Kira Kontratı Devam Ederken Ev Sahibi Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Kira kontratı devam ederken mal sahibi çıkmanızı isterse ne yapmalısınız?

Bu durum bizzat benim de başıma gelmiş mal sahibini beni tahliye etme isteğinden dolayı amiyane tabirle pişman ettim. Haklı olan mal sahipleri bir tarafa koyarsak kira sözleşmesi devam ederken kiracıyı taşınmazdan çıkartmak isteyen mal sahibinin bazı cefalarda katlanması gerekiyor. Mesela şimdi oturduğunuz ev için ödediğiniz emlakçı komisyonu talep edebilirsiniz.

Zira nasılsa yeni tutacağınız ev içinde komisyon ödemeniz gerekecek. Bunun dışında sözgelimi eğer bulduğunuz evin kirası, şimdi oturduğunuz yerden daha pahalıysa mevcut kira kontratının bitmesine kaç ay kaldıysa o sayıda kira farkını talep edebilirsiniz. Yani 4 ayınız kaldıysa ve aradaki kira farkı 250 liraysa toplam 1000 lira talep edebilirsiniz. Ayrıca taşınma için nakliye ücretini de karşılamasını talep edebilirsiniz. Taşındığınız yer için elektrik, su, doğalgaz, internet vs.

kira kontrati devam ederken ev sahibi kiraciyi cikarabilir mi 150x150 Kira Kontratı Devam Ederken Ev Sahibi Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Bağlatmak durumunda kalacaksınız ve bunun için hem zaman. Hem de para kaybınız olacağından bunları da talep edebilirsiniz. Yine taşınacağınız yerde elektrik vs. Usta ve temizlik gerekiyorsa bunlar için harcayacağınız ücretleri de talep etme hakkına sahipsiniz. Hepsi bir yana muhtemelen şimdi oturduğunuz evi işyerimize yakın olduğu için tercih ettiniz.

Eğer bulacağınız yeni ev ve işyerinin arasındaki mesafe arttıysa ve işi aracınızla gidiyorsanız km hesabı yaparak araç amortisman, yakıt ve trafikte kaybetmeniz muhtemelen. Zaman içinde bedel talep edebilirsiniz. Tabi bu bedelleri mevcut sözleşmenizde kalan aylar kadar talep edebileceğinizi unutmayın. Mal sahibi bu ödemeleri kabul etmezse onun yerleşim yerindeki sulh hukuk mahkemesine dava açarak talepte bulunabilirsiniz. Bu davada zamanaşımının 10 yıl olduğunu unutmayın.

Yorum Yaz

5 + 1 =