Kullandığınız Ürün Alerji Yaptıysa Ne Yapmalısınız?

Kullandığınız Ürün Alerji Yaptıysa Ne Yapmalısınız?

Kullandığınız ürün alerji yaptıysa ne yapmalısınız? Biliyorsunuz kozmetik ürünler kişinin cilt yapısına göre üretilip uygun cilt tipine göre farklı tiplerde üretiyorlar. Kişilerin cilt yapıları coğrafi ve yine bir takım özelliklere göre değişkenlik gösterdiği için bazen farklı reaksiyon olabilir ve bu da alerjiye sebep olabiliyor. Kozmetik ürün kullanımın da genelde 3 farklı sorundan söz etmek mümkün.

Bunlar ya geçici bir alerji oluşması ya uzun süreli bir alerji oluşması ya da yalnızca üründen beklenen etkinin oluşmamış olması, yani müşteri memnuniyetsizliği tersten gelecek olursak eğer satın aldığınız üründen memnun değilseniz ve satıcı firmaya iade kabul etmezse yapmanız gereken oturduğunuz yerdeki ya da satıcı firmanın adresinin bulunduğu yerdeki İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvurmak ancak parasal sınırı dikkat etmek lazım ki ona ilişkin bilgileri açıklamalar kısmına verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

kullandiginiz urun alerji yaptiysa ne yapmalisiniz 300x171 Kullandığınız Ürün Alerji Yaptıysa Ne Yapmalısınız?Bir diğer durum olan geçici bir alerji halinde eğer yalnızca ürünü iade edip ödediğinizi geri almak istiyorsanız yine başvuracağınız yer Tüketici Hakem Heyeti ancak olur da geçici de olsa meydana gelen alerjik reaksiyon nedeniyle manevi zarara uğradıysanız. Mesela ertesi gün sizin için özel bir gün olabilir ve alerji nedeniyle o günümüz berbat geçmiş olabilir. Bu manevi tazminat gerektirecek bir durumdur ve böyle bir durumda Asliye Hukuk Mahkemesine başvurmanız gerekir. Bu durum aynı zamanda cildinizde uzun süreli veya etkisi ağır bir alerjik reaksiyon olduğunda da geçerlidir.

Demek ki eğer sadece ürün iade edecek Tüketici Hakem Heyetine ancak manevi tazminat talep edeceksek davamızı şirket merkezinin veya şube adresinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesinde açmalıyız. Bu davada zamanaşımı süresi alerjik reaksiyonun gerçekleştiği tarihten itibaren 2 yıldır ancak her halükârda 10 yıldır.

Yorum Yaz

38 − = 36